Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İtalya'da Gastronomi Üniversitesi

İtalya'da Gastronomi Üniversitesi

'Fast Food' yemek tarzına bir tepki olarak gelişen 'Slow Food' hareketi, meraklılarına artık bilimsel düzeyde öğretilecek. Dünyanın ilk gastronomi üniversitesi, İtalya'nın Pollenzo kentinde açılıyor.

Gastronomi kültürünün gelecekteki uluslararası merkezi olma parolasıyla yola çıkacak üniversitenin açılış töreni Pazar günü yapılacak. 2-9 Mayıs arasında, seçkin şeflerin yanı sıra ünlü İtalyan yazar Umberto Eco ve eski Fransa Kültür Bakanı Jack Lang da ve şarap üzerine konferans verecek.

Üniversitenin kurucusu Carlo Petrini, dünyada benzeri olmayan kuruluşun, yılda 600 öğrenciye İtalya, Fransa, ABD, Avustralya ve Japonya'dan gelen öğretmenlerle ders vereceğini açıkladı. Gastronomi Üniversitesi'nde, 3 yıl boyunca okutulacak yemek bilimlerinin yanı sıra seçmeli olarak 2 yıl boyunca uzmanlık dersleri alınabilecek.

Meslek eğitimi de verilecek
Yılda 15 öğrenciye burs verecek olan üniversitenin yıllık ücreti ise 19 bin euro -yaklaşık 33 milyar TL- olarak belirlendi. Rektör Vittorio Manganelli, üniversiteyi bitirenlerin sadece mutfak konusuyla sınırlı kalmayacağını, gıda şirketi yöneticiliği, ticari yöneticilik, yemek gazeteciliği, yemek eleştirmenliği ve yemek kitapları editörlüğü gibi meslekleri de edinebileceklerini kaydetti.

300 bin şişelik şarap bankası
Üniversitenin iki merkezi olacak. Torino yakınlarındaki Pollenzo kampüsünden başka, İtalya'nın gastronomi merkezi olarak kabul edilen Parma bölgesinde de ikinci bir kampüs açılacak. Pollenzo'daki kampüste üniversite binalarına ek olarak lüks bir otel, bir lokanta ve 300 bin şişe kapasiteli bir şarap bankası da bulunacak. Üniversiteye toplam 21 milyon euro -yaklaşık 36 trilyon TL- harcandığını belirten Petrini, "Gastronominin vatanı Fransa´dır, ancak biz İtalyanlar, dünyanın ilk üniversitesine hayat verdik" diye konuştu.
650
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.