Magazin

İşyerinde tacize uğrayan kadın kaytarıyor

İşyerinde tacize uğrayan kadın kaytarıyor

İşyerlerinde cinsel tacize uğrayan kadınların, işe geç gelme, oyalanma gibi yöntemlerle, işten kaytardıkları ve işyerindeki verimliliğin azalmasına yol açtıkları ortaya çıktı. Araştırmayı Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Arzu Wasti ile Öğretim Görevlisi Gözdem Bebekoğlu'nun birlikte yaptı.

Yrd. Doç. Dr. Wasti ile Öğretim Görevlisi Gözdem Bebekoğlu'nun "İşyerinde Cinsiyet Temelli Düşmanca Davranışların Sebepleri ve Sonuçları: Profesyonel Çalışanlar Üzerine Bir Anket Çalışması" konulu araştırmanın sonuçlarını değerlendiren bildiri, Antalya'da düzenlenen, "10. Yönetim ve Organizasyon Kongresi"nde sunuldu.

Bildiride, kadınların işgücüne katılımlarının artmasıyla birlikte, işyerlerinde kadınlara yönelik, cinsiyete dayalı ayrımcılık ve düşmanca davranışların önemli bir sorun haline geldiği belirtildi.

Cinsiyete dayalı düşmanca tavırların, "Hakaret ve kadın düşmanı tutum içeren veya kadınları aşağılayan cinsel nitelikli ima ve davranışları içerdiğine" değinilen bildiride, cinsel nitelikli ve cinsiyete dayalı düşmanca davranışların, kadınlara, kadın oldukları için yaşamı çekilmez hale getirdiği belirtildi.

ANKETİ 355 KADIN YANITLADI

Önceki yıllarda yapılan araştırmaların, Türkiye'de de kadına yönelik cinsel taciz ve cinsiyete dayalı düşmanca davranışların var olduğunu ortaya koyduğu anlatılan bildiride, cinsiyet temelli düşmanca davranışların iş ortamındaki sıklığını, sebep ve sonuç ilişkisini ortaya çıkarmak amacıyla bir anket çalışması yapıldığı dile getirildi.

Bu amaçla 5 büyük kentte, yüzde 54'ü bekar, yüzde 76'sı 20-34 yaşları arasında, yüzde 33'ü profesyonel meslek sahibi, yüzde 32'si büro personeli, yüzde 25'i amir veya müdür konumunda 355 kadınla gerçekleştirilen anket, ilginç sonuçları gözler önüne serdi.

TATLIM... CANIM...

Yrd. Doç. Dr. Wasti, kongredeki sunumunda, kadınların, "Kadının istememesine rağmen, romantik veya cinsel yaklaşımlar, cinsel yaklaşımkurmaya yönelik teklifler" gibi istenmeyen cinsel yaklaşımlar yanında, "Cinsel beraberlik karşılığı terfi veya teklifin kabul edilmemesi halinde işten çıkarma tehdidi" gibi sorunlarla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Kadınlara yönelik hakaret, kadın düşmanıtutum içeren ima, aşağılama, kaba ya da çirkin sözler, "hayatım, canım, tatlım" gibi cinsellik çağrıştıran sözlerin de kadınları rahatsız ettiğini öne süren Wasti, şöyle devam etti:

"Bu konuda yapılan diğer araştırmalar ve bizim anketimiz, üst kademelerde erkeklerin bulunması veya erkek sayısının daha fazla olması gibi, kadın-erkek eşitsizliğinin; günlük iş akışındaki karşı cinslerin temas sıklığının ve kadının geleneksel olarak erkeğin yaptığı, pilotluk, teknisyenlik gibi bir işi icra etmesinin cinsel tacizi ve cinsiyete dayalı düşmanca ortamı körüklediğini göstermiştir.

İşyerindeki yöneticilerin, cinsiyet temelli düşmanca davranışlara ne derecede müsamaha ettiği ve bu davranışlar karşısındaki gevşek tutumu, bu tür davranışları gösteren erkeklerin cezalandırılmaması, bu tür davranışlarla karşılaşan kadınlar için etkin bir şikayet mekanizmasının bulunmaması ve şikayet ettiklerinde ciddiye alınmamaları, cinsel taciz ve cinsiyete dayalı düşmanca tavırların artmasına neden olmaktadır.

Anket sonuçları, eğitimsiz, genç, bekar vedul kadınların daha çok cinsel tacize uğradıklarını gösteriyor."

CİNSEL TACİZİN SONUÇLARI

Yrd. Doç. Dr. Arzu Wasti, anketin, cinsiyet temelli düşmanca davranışların, kadın çalışanların işten ayrılma niyetlerini çabuklaştırmasa da, işteki verimliliklerinin azaldığını ortaya çıkardığını bildirdi.

Wasti, anketi yanıtlayan ve cinsel taciz ya da ayrımcılığa maruz kalan kadın çalışanların, iş tatminlerinden çok, çalışma arkadaşları ve amirlerinden duydukları tatminin azaldığını, psikoloji ve sağlıklarının da olumsuz etkilendiğini ifade ettiklerine işaret etti.

Arzu Wasti, şu bilgiyi verdi:

"Mağdur çalışanların, işlerinden ayrılmasalar da kaytarma davranışlarının ve iş arkadaşlarından memnuniyetsizliklerinin arttığı göz önünde bulundurulduğunda, işyeri verimliliğini tehdit eden, yönetsel bir durumla karşı karşıya olduğumuz açıktır.

Bu durumun yöneticiler ve insan kaynakları departmanları tarafından üzerinde önemle durulması gereken bir mesele olduğu düşünülmektedir.

İnsan kaynakları departmanları, cinsiyet temelli düşmanca davranışların varlığını tespit etmeye yönelik araştırmalar yapmalı, gerekli önlemleri almalıdır. Bu önlemlerden ilki, çalışanların eğitimden geçirilmeleri olmalıdır."
Yayın tarihi: 25.05.2002
482
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.