Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İşte 5 yıldızlı turist profili

İşte 5 yıldızlı turist profili

Türkiye'deki 5 yıldızlı otellerin yöneticilerine, gelen turistleri sorduk. Almanlar obur, Japonlar cimri, Ruslar eli bol çıktı.

Türkiye'deki 5 yıldızlı otel yetkililerinin verdiği bilgilerle, farklı milletlerden turistlerin ilginç profili su yüzüne çıktı.

Çırağan Hotel Kempinski, Hilton Oteli, Ceylan Intercontinental, The Marmara, Polat Renaissance gibi 5 yıldızlı lüks otellere, her gün farklı milletlerden gelen yüzlerce insan konuk oluyor. Gecelik oda fiyatları özelliklerine göre, 350 milyon lira ile 8 - 10 milyar lira arasında değişen otellerin yetkililerinin verdiği bilgilere göre, Türkiye'ye gelen 5 yıldızlı otel müşterilerinin milliyetlerine göre profilleri şöyle:

Arap'ın erotizm aşkı
 • Almanlar: 'Daha ekonomik' diye otele dışarıdan yiyecek, içecek getiriyorlar. Boğazlarına düşkün oldukları için açık büfe yemeklere bayılıyorlar. Sabah saat 07.00'de güneşlenmeye çıkıp akşam havuz kapanana kadar ayrılmıyorlar.

 • ABD'liler: Her konuda ayrıntıya önem veriyorlar. Kimi zaman normal oda ayırtıp otele gelince de 'Manzaralı istemiştim' diye ısrar ederek otelin genel müdürüne kadar çıkıyorlar. Dilek ve şikâyet formlarını mutlaka dolduruyorlar.

 • Araplar: Ailece geldikleri için arada kapı bağlantılı odaları tercih ediyorlar. Çocukların odasındaki televizyonda erotik kanalları kapattırıyor, ama kendileri izliyorlar. Bara asla uğramıyor, mini bardaki alkollü içkileri hemen çıkarttırıyorlar.

 • Japonlar: Deniz manzaralı odaları tercih ediyorlar. Çok temiz ve tertipliler. Sürekli şehre geziye çıkıyorlar. Elleri de hayli sıkı. Her zaman kat hizmetlilerine bahşiş olarak, 1 dolar ya da 1 milyon lira bırakıyorlar. Evli bile olsalar birlikte uyumuyor, iki ayrı yatak talep ediyorlar. Elma, portakal gibi kolay soyulabilir meyve olmazsa yemiyor, muzu seviyorlar.

 • İsrailliler: Sürekli fiyatlara itiraz ediyorlar. Tutumlular.

 • Yunanlılar: Uyumlular. Deniz ve güneş gören odaları istiyor, yemeyi ve alkollü içkileri seviyorlar.

 • Ruslar: İyi ve uyumlular, bol para harcıyorlar.

 • İspanyollar: Kolay para harcıyor; gezmeyi, eğlenmeyi çok seviyorlar. Geceleri bara çıkıp hafif içkiden hoşlanıyorlar.

 • (Milliyet)
  Yayın tarihi: 01.08.2004
  210
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.