Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İstanbullular pijamasız uyuyamıyor

İstanbullular pijamasız uyuyamıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ile GENAR Araştırma Eğitim Danışmanlık şirketi tarafından yapılan bir deprem araştırmasına göre, 17 Ağustos'tan bu yana her 10 yetişkin İstanbullu'dan 1'i cinsel hayatlarında olumsuzluk yaşıyor, artık çıplak uyuyamıyor, banyo kapısı başta olmak üzere kapıları kapalı tutamıyor.

"Deprem ve Kent Araştırması-İstanbul'da Deprem Algısı" başlıklı araştırma, 17 Ağustos depreminden sonra, her 10 yetişkin İstanbullu'dan 1'inin cinselliğinin olumsuz etkilendiğini ortaya çıkardı. ''Deprem cinsel hayatınızı etkiledi mi?'' sorusunda deneklerden yüzde 10.5'i ''evet'' yanıtı verdi. Ağustos ayının başında yapılan araştırma, deprem sonrası İstanbulluların günlük alışkanlıklarının da bir hayli değiştiğini gösterdi. Yüzde 58'i büyük bir deprem olacağına inanan İstanbullular artık çıplak uyuyamıyor, banyo kapısı başta olmak üzere kapıları kapalı tutamıyor.

En çok kadınlar etkilendi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ile GENAR Araştırma Eğitim Danışmanlık şirketi tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre deprem en çok yüzde 49 oranıyla kadınlar üzerinde etki yaptı. Kadınları yüzde 27 ile 15 yaşındaki küçük çocuklar izledi. İstanbullular'ın yüzde 34'ü depreme karşı evlerinin sağlamlığıyla rahatlarken, yüzde 26'sı da inançlarıyla rahatladığını söyledi. Kentte yaşayanların yüzde 16'sını ise hiçbir şey rahatlatmıyor. Yüzde 49 oranında İstanbullu uyurken, yüzde 31'i yatak odasında depreme yakalanmaktan korkuyor.

Kapılar açık
Deprem korkusu İstanbullular'ın günlük yaşamını da etkiledi. Araştırmaya yanıt veren 2 bin 500 deneğin yüzde 34'ü yatma-uyuma kıyafetlerini, yüzde 25'i banyo alışkanlıklarını değiştirdiğini belirtirken, yüzde 21'i tuvalet kapılarını, yüzde 65'i de odaların kapısını tam olarak kapatmadığını söyledi.

Araştırma, önlem alanların da yeterli olmasa da umulandan yüksek olduğunu gösterdi. İstanbullular'ın yüzde 22'si eşyalarını sabitleştirdi, yüzde 31'i deprem sigortası yaptırdı, yüzde 22'si deprem çantası hazırladı, yüzde 46'sı evlerindeki en güvenli yeri belirledi. Yüzde 72 oranında İstanbullu deprem anında ne yapacağını bildiğini belirtirken, yüzde 12 oranında da ''evde deprem provası yaptık' diyen oldu.

Kent halkının yüzde 82'si İstanbul'la olan duygusal bağını sürdürdü ama yüzde 23'ünün kentle olan bağları zedelendi.

İstanbullular yüzde 68 oranında depremin kader değil ihmal olduğunu düşünüyorlar. Kent halkı yüzde 46 oranıyla 1'inci sırada devleti, yüzde 28 oranıyla 2'nci sırada büyükşehir belediyesini ve yüzde 24 oranıyla 3'üncü sırada kendilerini önlem almak için sorumlu hissediyor.'
393
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.