Magazin

İstanbul'a yağış uyarısı

İstanbul'a yağış uyarısı

Türkiye, yeni bir yağışlı havanın etkisine giriyor. Marmara Bölgesi'nde bugün yer yer yağış bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan meteorolojik uyarıya göre, Marmara'nın güney ve batısı ile Kuzey Ege kıyılarında başlayacak yağışların akşam saatlerinden itibaren Marmara ile Kuzey ve kıyı Ege'yi etkisi altına alacağı tahmin ediliyor.

Kuzeybatı kesimlerde görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların özellikle Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir ve akşam saatlerinden sonra İstanbul çevrelerinde etkili olması bekleniyor.

Etki alanı genişleyecek
Yağışlı hava yarın etki alanını genişleterek, Marmara, Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Batı Karadeniz ile Orta Karadeniz'in iç kesimlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlara neden olacak.

Rüzgara neden olacak
Yağışların kuvvetli kuzeyli rüzgarla birlikte Marmara'nın doğusu, Kuzey Ege'nin iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile Batı Karadeniz'in batısında etkili olacağı tahmin ediliyor. Salı günü kuzeydoğu kesimlere doğru hareket edecek olan yağışlı hava, Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde etkili olduktan sonra çarşamba günü yurdu terk edecek.

Hava sıcaklığı, bugün Marmara'nın batısı ve kıyı Ege'de, pazartesi günü batı kesimlerde, çarşamba günü kuzey ve iç kesimlerde 5-7 derece azalacak. Pazar günü Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale ve Balıkesir, pazartesi günü İstanbul başta olmak üzere Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik, Kütahya, Eskişehir, Bolu, Düzce ve Zonguldak çevrelerinde kuvvetli rüzgarla birlikte etkili olacak.

Sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların oluşturacağı sel ve su baskınları gibi olumsuz şartlara karşı ilgililerin, vatandaşların tedbirleri olmaları istendi.

Hayatı olumsuz yönde etkileyecek
Bu arada, İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada da bugün akşam saatlerinden itibaren İstanbul, Kocaeli, Yalova ve Adapazarı'nda hayatı olumsuz yönde etkileyecek sağanak yağış beklendiğini hatırlatıldı. Sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışın yarın akşam saatlerine kadar etkili olacağı vurgulanan açıklamada, etkili yağış nedeniyle İstanbul, Yalova, Kocaeli ve Adapazarı'nda bulunan vatandaşların ve ilgililerin sel ve su baskınlarına karşı gerekli tedbirleri almaları istendi.
Yayın tarihi: 03.07.2005
210
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.