Magazin

İş, çocuğa yansıyor

İş, çocuğa yansıyor

Anne işinde mutluysa çocuğu da mutlu... İşyerinde mutsuz olan annelerin çocuklarında stres hormonu kortizol iki kat fazla çıktı.

Bu mutsuzluk bulaşıcı. Britanya'da yapılan araştırma, işyerinde mutsuz ve tatminsiz olan annelerin stresinin çocuklarına da geçtiğini gösterdi.

Bristol, Bath ve Kent üniversitelerinin ortaklaşa yaptığı araştırmada, annenin işyerinde yaşadıklarının sonucunda, çocuğun stres seviyesinde dikkat çekici bir yükseliş tespit edildi.

Stres altında çalışan, yorulan ve bunun karşılığında ödüllendirilmeyen annelerin çocuklarının stres düzeylerinin yaşıtlarına göre çok daha yüksek olduğunu belirten bilim adamları, bunun uzun dönemde çeşitli hastalıklara yol açabileceği uyarısını yaptı.

Stres hormonları ölçüldü
Araştırma sırasında, denek olarak belirlenen üç ve dört yaşlarındaki 56 çocuktan sabah ve akşam tükürük örnekleri alındığı ve bu örnekler üzerinde strese yol açan hormonların (kortizol) seviyeleri araştırıldı. Bilim adamları, bir yandan da çocukların annelerinin işyerinde yaşadıkları deneyimleri, stres seviyesini altı ay boyunca yakından izledi. Çalışma için annelerle yüz yüze görüşme yapan bilim adamları, son altı aydır işyeri koşulları ve ev hayatına yönelik sorular da yöneltti.

Araştırmada annesi işyerinde mutsuz olan çocukların tükürüklerindeki stres hormonu kortizol seviyesinin akşamları, sabah alınan örneklere göre iki kat daha fazla olduğu görüldü. Bilim adamları annesi çalışan çocukların stresini dengelemek için, hiç olmazsa gittikleri yuvada çok iyi bakılmalarının önemine dikkat çekti. Çalışmayla çocukların, annelerinin düşük nitelikli çalışma koşullarının etkilerinden koruma amaçlanıyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 22.11.2005
222
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.