Magazin

İnternet ortamında ders

İnternet ortamında ders

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde araştırma görevlisi Arif Yıldırım'ın yüksek lisans tezi olarak hazırladığı Uzaktan Eğitim Projesi çerçevesinde İnternet ortamında canlı olarak görüntülü ve sesli ders anlatımı yapıldı.

Japonya'nın başkenti Tokyo'da bulunan bir öğrenci İnternet'ten bağlanarak Kütahya Dumlupınar Üniversitesi anfisindeki dersi izledi,Prof.Dr. Sami Denkere dersle ilgili sorular yöneltti.
Dumlupınar Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Araştırma Görevlisi Arif Yıldırımın yüksek lisans tezi olarak hazırladığı "Dumlupınar Üniversitesi Uzatan Eğitim Projesi" çerçevesinde, önceki gün İnternet ortamında ders anlatımı gerçekleştirildi.

İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Sami Denker'in anfide yaklaşık 100 öğrenciye ders alatımını Tokyo'da bulunan bir Türk öğrenci de İnternet araclığı ile izledi. Öğrencinin görüntüsü bilgisayar ekranına yansıdı, Prof.Dr. Denker bu öğrenci ile ders hakkında karşılıklı konuşma yaptı. Japonyadaki öğrenci anfiye yerleştirilen Web kameraları sayesinde bilgisarından Kütahyadaki dersi izleyip sorular yöneltip cevaplarını verdi.

İnternet ortamında Türkiye'de ilk kez görüntülü ve sesli ders anlatımını gerçekleştirdiklerini söyleyen Dekan Prof.Dr. Sami Denker "insan davranışı" konulu dersi anfideki öğrencilerin yanısıra Japonya'daki öğrencinin de izlediğini belirtti.

Denker, bilgisayarlarında Web kamerası bulunan öğrencilerin İnternet bağlantısı yaparak dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar derslere katılabileceklerini söyleyerek, "21. yüzyıl bilgi çağı ve bilgi toplumudur. Bilgi toplumu her türlü bilgiyi üreten, ulusal ve global bilgi ağlarına bağlanan ve var olan bilgiyi her türlü sektörde kullanabilen bir toplumdur. İçinde bulunduğumuz yüzyılda teknoloji üretmeyen, transfer edilen teknolojileri özümsemeyen, onu kendi koşullarına adapte edemeyen toplumlar hangi ekonomik ve siyasi tercihleri yaparlarsa yapsınlar geleceğe umutla bakamayacaklardır" dedi.

Dekan Prof.Dr. Sami Denker, fakültelerindeki tüm anfilere Web kameralar yerleştireceklerini, bu kameralar sayesinde okula gelemeyen öğrencilerin İnternet bağlantısıyla dersleri izleyip kendilerine soru yöneltebileceklerini açıkladı.

Dumlupınar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü öğretim görevlisi Arif Yıldırım projesi ile ilgili bilgi verdi. İnternet ortamında görüntülü ve sesli ders anlatma çalışmasını Türkiyede ilk kez gerçekleştirdildiğini ileri süren Arif Yıldırım, bilgisayarında web kamerası ve İnternet bağlantısı olan öğrencilerin derslerini izleyebileceklerini söyledi.
(DHA)
Yayın tarihi: 28.05.2003
279
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.