Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İngilizler madde bağımlısı

İngilizler madde bağımlısı

Araştırmalar, İngiliz gençlerinin içki ve uyuşturucu tüketimi konusunda Avrupa'nın ilk sıralarında yer aldığını ortaya koyuyor.

İngiltere'de madde bağımlılığı gün geçtikçe genç nüfusu etkisi altına alıyor. Araştırmalar, ülkede içki ve uyuşturucu çeşitlerinin kullanımında büyük artış gösterdiğini, hatta uyuşturucu maddelerin bir bölümünün serbest bırakıldığı Hollanda'yı bile geride bıraktığını gözler önüne seriyor.

"Akşamcılık en büyük tehdit"
İngiliz basının büyük ilgi gösterdiği araştırma sonuçlarına göre, 15-34 yaş grubu arasında ecstasy kullanımında Almanya ve Fransa'yı ikiye katlayan İngilizler, kokain kullanımını son sekiz yıl içinde üç katına çıkarmış. 16 yaş öncesi gençlerin yüzde 80'inin hayatlarında en az bir kez "sarhoş olduğu" İngiltere, bu kategoride de İtalya ve Portekiz'e iki kat üstünlük sağladı. Araştırmacılar, İngiltere'de "akşamcılık" kültürü ve uyuşturucu kullanımının gelecek nesiller üzerindeki en büyük tehdit olduğunu tespit ederken, bütün Avrupa'da alkol ve uyuşturucu kullanımını önleyici programlara daha büyük emek, zaman ve para harcanması çağrısını yaptı.

Amfetaminde de öndeler
Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Kullanımını İzleme Merkezi yıllık raporuna göre ise İngiltere, 15 Avrupa ülkesi içinde amfetamin kullanımı açısından birinci durumda. Araştırmaya göre ülkede 15-34 yaş grubunun yüzde 3,2'si amfetamin kullanıyor. Hollanda ve Almanya´da ise bu oranın ancak yüzde 1,2 olduğu belirtiliyor. Esrar kullanımında da Avrupa birincisi olan 15-16 yaş grubundaki İngiliz gençlerinin üçte birinden fazlası, bu uyuşturucu türünü en az bir kez denediğini itiraf ediyor. Sadece ecstasy kullanımında İrlanda'nın gerisinde kalan Britanya gençleri, A sınıfı uyuşturucular denilen kokain ve eroinde de zirvede.
Yayın tarihi: 23.10.2003
198
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.