Magazin

İlköğretim öğrencilerinin dertleri büyük

İlköğretim öğrencilerinin dertleri büyük

Ankara´da ilköğretim öğrencileriyle yapılan bir araştırma, kızların "fiziksel büyüme" ve "akran ilişkileri", erkeklerin ise "karşı cinsle arkadaşlık" ve "cinsellikle" ilgili endişelerinin daha yoğun biçimde varolduğunu gösterdi.

Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Melike Sayıl, Dr. Ayşen Güre ve Dr. Zehra Uçanok tarafından ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıfa giden 170 öğrenciyle bir araştırma yapıldı. Araştırmaya katılan ve yaşları 12-14 arasında değişen öğrencilerden, "kafalarını en çok meşgul eden ya da onları endişelendiren" konuları yazmaları istendi.

Kızlar fiziklerinden, erkekler arkadaşlıktan mustarip
Kızların büyük çoğunluğu, "fiziksel büyüme" ve "akran ilişkilerine" yönelik endişelerini dile getirdi. Erkek çocukların endişe ettikleri konuların başında ise "karşı cinsle arkadaşlık" ve "cinsellik" geldi. "Çocukların anne-babayla hangi konularda çatıştıklarının" da incelendiği araştırmada, özellikle kızların erkeklere oranla "kıyafet, saç biçimi ve karşı cinsle arkadaşlık" konularında aileleriyle daha çok problem yaşadıkları görüldü.

ARAŞTIRMANIN YORUMU
Araştırma sonuçlarını yorumlayan Doç.Dr. Melike Sayıl, kızlarda bedensel değişim ve fiziksel görünümün daha önemli olması nedeniyle fiziksel büyümeyle ilgili olarak erkeklere oranla daha fazla endişeli olduklarına işaret etti. Doç. Dr. Sayıl, "Akranlarla ilişkiler konusunda kızların erkeklerden daha endişeli olmaları ise kızların ikili arkadaş ilişkilerine daha fazla önem vermelerinden kaynaklanıyor. Kızlar, kendilerinde olup bitenleri arkadaşlarıyla daha fazla paylaşıyorlar ve bu desteği koruma konusunda daha fazla kaygı yaşıyorlar" dedi. Erkeklerin endişe ettiği konuların başında karşı cinsle arkadaşlık ve cinselliğin gelmesinde ise yetişkinlerin erkek olmaya yükledikleri anlamın ve toplumun bu konudaki beklentilerinin etkili olduğunu dile getiren Doç.Dr. Sayıl, "Erkek çocukların, cinsiyet rollerini ve çevrenin bu yöndeki beklentilerini karşılama konusunda kaygı duydukları anlaşılıyor" diye konuştu.
(AA)
Yayın tarihi: 01.05.2003
177
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.