Magazin

İlgi başarı getiriyor

İlgi başarı getiriyor

Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aytaç Açıkalın, ''İnsanların üzerinde etkili olabilmek için onların özsaygılarını koruyup, geliştirecek şekilde davranılmalıdır'' dedi.

Açıkalın, Zonguldak Emniyet Müdürlüğü'nce Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen, ''Hizmet Sunumunda Kalite ve İnsan İlişkileri'' konulu konferansta, bir yöneticinin teknik bilgisi ve iletişim becerisinin, kademesinin arttıkça da insanlara bilgi aktarımının daha fazla olması gerektiğini söyledi.

İnsanların değişmeden kaliteye ulaşılamayacağını, işlevsel ve fonksiyonel herşeyin değişmesiyle başarının elde edilebileceğini anlatan Açıkalın, şöyle konuştu:

''Hakkında genelleme yapılması, anlaşılması zor olan insan hakkında sınırlı ve çok az şey biliyor, bildiklerimizi sıklıkla değiştiriyoruz. Bir insan aklı, inancı ve duygularıyla 3 boyutludur. Bir yönetici, personelinin bu 3 boyutuna sahip çıkmalıdır. Yöneticiler, yetişmiş personelin omuzunda yükselir, bu nedenle onları takdir etmelidir. Çünkü insan beğenilmek, onaylanmak ve alkışlanmak ister. Personelin beğenilecek yönünü söyleyerek hizmet fikri oluşturulmalı, daha sonra olumsuzlukları belirtilmeli.

Hata yapmayan insan, ve hatası olmayan kurum yoktur. Kim yaptı değil, neden oldu denilmelidir. İnsanlar için önemli olan şey manevi doyumdur. İnsanların üzerinde etkili olabilmek için onların özsaygılarını koruyup, geliştirecek şekilde davranılmalıdır.''
(AA)
Yayın tarihi: 20.02.2003
152
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.