Magazin

İçindeki pop starı keşfet

İçindeki pop starı keşfet

Bilimsel araştırmalara göre şarkı söylemek bağışıklık sistemini güçlendirirken, insanın hayattan daha fazla zevk almasını, mutlu, güvenli, sakin ve iyimser olmasını sağlıyor.

Alman bilim adamları, şarkı söylemenin sadece bağışıklık sistemini güçlendirmediğini, mutlu da ettiğini saptadı... Alman 'Vital' dergisindeki habere göre, müzik psikoloğu Karl Adamek, şarkı söyleyen insanların, hayattan daha çok zevk aldıklarını, daha sakin ve iyimser olduklarını, çok sayıda araştırmayla ortaya çıkardığını söyledi. Adamek, şarkı söyleyen insanların ayrıca kendilerine daha fazla güvendiğini, daha sık keyifli olduklarını ve sosyal açıdan daha sorumlu davrandıklarını savundu.

Hamburg'daki 'SaengerAkademie'nin (Şarkıcı Akademisi) başkanı Klaus Peter Samson, çoğu kişinin şarkı söylemeyi bilmediğini zannettiği için hem kendi başına hem de toplulukta şarkı söylemekten çekindiğini belirterek, "Genelde her sağlıklı insanın şu ya da bu şekilde müzikal yeteneği vardır. İstisnaların sayısı çok azdır" dedi.

'Her yaşta öğrenebilirsiniz'
Samson, şarkı söylemekten korkulmaması gerektiğini ifade ederek, bunun her yaşta öğrenilebileceğini kaydetti. Yine Almanya'nın Frankfurt kentindeki Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi'nde görevli bilim adamları, bir süre önce şarkı söylemenin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini tespit etmişti. Frankfurt Kilise Korosu'nun bir saatlik provasından önce ve sonra koro üyelerinin kanını alan bilim adamları, şarkı söyleyen üyelerin, antikor türü olan immunoglobulin A değerlerinin yükseldiğini, şarkı söylemeyenlerin değerlerinin değişmediğini saptamışlardı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 25.03.2004
183
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.