Magazin

Hummer'a rakip geliyor!

Hummer'a rakip geliyor!

Her şeyin büyüğünü sevenlere müjde. ABD'de Hummer'ın pabucunu dama atacak nitelikte bir kamyonet üretiliyor.

Türkiye caddelerinde de boy gösteren Hummer'lar bu aracın yanında 'kadın otomobili' gibi kalacak! International Truck and Engine şirketi, dünyanın en büyük kamyonetini ürettiklerini müjdeledi. Teksas merkezli şirketin satış bölümünde çalışan Ken Wallace, beş yolcu ve 20 ton çekiş gücü kapasiteli CXT'i deneme için kullandığında, diğer sürücülerin fotoğraf çekebilmek için otomobilerinin camlarından sarktığını söyledi. 2.74 metre yüksekliğinde, 2.43 metre genişliğindeki araç, 3.7 litre dizelle yaklaşık 11 kilometre yol yapabiliyor.

Şirketin pazarlama yetkilileri ise çekiş gücü kuvvetli CXT'nin imajına önem veren müteahhitler, çatı yapımcıları, bahçe mimarları ve diğer küçük iş sahiplerine hitap edeceğini öne sürdü. Aracı kullanmak için özel ehliyet gerekmiyor. CXT; yılda ortalama 85 bin ticari araç üreten firmanın 1970'lerden bu yana yaptığı ilk büyük boy kamyonet. Aracın içinde deri koltuklar, ahşap kaplı döşemeler, DVD, radyo ve arka tarafı gösteren bir kamera bulunuyor. CXT'nin en önemli özelliği yine de boyutları.

Araç Ford'un ürettiği F350 Super Duty kamyonetlerin iki katı ağırlık ve boyda. Spor otomobiller CXT'nin yanında cüce gibi.
Büyük otomobilin fiyatı da büyük. CXT 93 bin dolar (yaklaşık 139 milyar 500 milyon lira). Ancak fiyat, sunumdaki seçeneklerin çeşitlenmesine göre 115 bin dolara dek (yaklaşık 172 milyar lira) çıkabiliyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 18.09.2004
394
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.