Magazin

Hormonlu ürünleri ayırt etmek mümkün

Hormonlu ürünleri ayırt etmek mümkün

Tarımsal ürünlerde büyümeyi arttırıcı sentetik ilaçların kullanımının hızla yaygınlaştığı, hormonlu ürünlerin bazı özelliklerine bakılarak, doğal ortamda yetiştirilenlerden ayırt edilebileceği belirtildi.

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Babaoğlu, hormon kullanımının kış aylarında daha yoğun olduğunu, yaz aylarında marul gibi yapraklı sebzelerin iri göbek bağlaması, yaprak vermesi amacıyla da hormon kullanıldığını söyledi.

Büyümeyi arttırmak amacıyla bilinçsizce kullanılan hormonların insan sağlığını olumsuz etkilediğini dile getiren Doç. Dr. Babaoğlu, pazarlarda satılan meyvelerin aşırı derecede hormon kullanılıp- kullanılmadığını belirlenebileceğini anlattı. Babaoğlu, hormonlu sebze ve meyvelerde genellikle şekil bozuklukları meydana geldiğine dikkat çekerken tanımak için şunlara dikkat edilmesini istedi:
 • Domates: Kestiğimizde içinin boş olduğunu, uçlarında sivri memelerin oluştuğunu görürüz. Ayrıca domates kesildiğinde etinin ortasında beyaz bir tabaka görülür ve yenildiği zaman bu tabakanın sert olduğu anlaşılır.
 • Biber: Aşırı büyük ve etli görülür. Çekirdek evi boş etli kısmında ise domateste olduğu gibi sertlik meydana gelir.
 • Salatalık: ekilsiz, bir ucu kalın diğer ucu ince veya yan yana yapışık ürünler görülür. İçleri sünger gibi, çekirdek evi de koflaşır.
 • Patlıcan: ekilsizlik meydana gelir. işkinlikler salatalıkta olduğu gibi çift ürünler ve sünger gibi kofluklar oluşur.
 • Patates: ekilsiz patates yumruları yapışık küçük yumru ve şişkinlikler görülür. Aşırı gübre ve ilaç kullanımında içinde kararmalarda olur.
 • Çilekte: Aşırı büyük çift yapışık meyveler ısırıldığında içleri boş meyvelerdir.
 • Karpuz: Çekirdek yerleri boş, yendiği zaman da aşırı nişasta kokusu vardır.
  (DHA)
  Yayın tarihi: 26.02.2003
 • 273
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.