Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Hormon ilaçları tehlike saçıyor

Hormon ilaçları tehlike saçıyor

Almanya İlaç Standartları Kurumu Başkanı Prof. Bruno Müller-Oerlinghausen, kadınların menopoz döneminde kullandığı hormon ilaçlarının tehlikeli olduğunu öne sürdü.

Bu ilaçları, 40 yıl önce sabah bulantıları için hamile hastalara verilen ve bebeklerde sakatlık ve ölümlere yol açtığı anlaşılınca piyasadan kaldırılan "thalidomide" adlı ilaca benzeten Müller, kadınlara menopoz döneminde verilen hormon yüklemesinin "bir uluslararası trajedi" olduğunu belirtti.

Bu görüşlerini, bu tedavinin binlerce ölüme yol açtığına dair diğer bazı bilim adamlarının ortaya attığı iddialarla da destekleyen Prof. Müller, hormon yüklemesinin de "üç aşağı beş yukarı aynı riskleri taşıdığını" iddia etti. Prof. Müller, "Muhtemelen hormon tedavileri, kadınlara Thalidomide adlı ilacın çocuklara verdiği zararın çok üzerinde zarar veriyor. Bu nedenle de dikkatli olmak gerek" dedi.

İngiltere İlaç Standartları Kurumu Başkanı Prof. Gordon Duff ise Alman meslektaşının hormon tedavi ilaçlarıyla thalidomide adlı ilaç arasında karşılaştırma yapmasına karşı çıktı. "Müller'in görüşlerinin tümüyle kendisini bağladığını" belirten Duff, bu görüşün Avrupa tıp çevrelerindeki yaygın görüşü yansıtmadığını savundu.

Ancak geçen yıllarda yapılan bir dizi araştırma da İngiltere'de yaklaşık 1.5 milyon kadının menopoz döneminde kullanmakta olduğu hormon ilaçlarının göğüs kanseri, damar tıkanıklığı, kalp krizleri ve felçlerle ilgili riskleri artırdığını göstermişti.Bu nedenle Avrupa İlaç Standartları Kurumu, Fransa, Belçika ve Hollanda'dan gelen istek üzerine bu ilaçla ilgili görüşünü yenilemek üzere hazırlıklara başlamıştı. Konuyla ilgili raporun 2003 yılının sonlarına doğru yayımlanması bekleniyor.
379
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.