Magazin

'Hollywood'un geleceği tehlikede'

'Hollywood'un geleceği tehlikede'

ABD'de yayımlanan bir rapora göre, Hollywood'daki eğlence endüstrisinin geleceği tehlikede.

Los Angeles Bölgesi Ekonomik Kalkınma Kuruluşu'nun raporunda sinema izleyicilerinin sayısının azaldığı, DVD satışlarının da düştüğü hatırlatılıyor. Kuruluş Hollywood'un sorunlarını sinema biletlerinin fazlasıyla pahalanmasına, DVD korsanlığının artmasına ve bilgisayar oyunlarının yaygınlaşmasına bağlıyor.

Gişe hasılatları düşüyor
Hollywood'un yıllık cirosu halen 28 milyar dolar civarında seyrediyor. Araştırmacılara göre Hollywood'da çalışanların sayısı bu yıl da arttı. Ancak gişe hasılatlarındaki düşüş sürerse bu eğilimin devam edip etmeyeceği kuşkulu. 2005'in gişe hasılatları, geçen yıla göre şimdiden 500 milyon dolar düşmüş durumda.

Raporda bilet fiyatları artarken, evde sinema sistemlerinin ucuzladığına dikkat çekiliyor. Ayrıca filmlerin DVD olarak piyasa sürülmesinin giderek hızlandığı, bu nedenle de pekçok kişinin filmleri evlerinde izlemeyi tercih ettiği vurgulanıyor. Öte yandan İnternet ve bilgisayar oyunlarının da değişik eğlence olanakları sunduğu hatırlatılıyor.

Hollywood'daki film ve televizyon yapım şirketleri, Los Angeles'ta yaşayan yaklaşık 250 bin kişiye iş imkanı sağlıyor.
(BBC Türkçe)
Yayın tarihi: 30.11.2005
419
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.