Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Hollanda'da heteroseksüel öğretmen "terör"ü

Hollanda'da heteroseksüel öğretmen "terör"ü

Hollanda'da ilk ve orta dereceli okullarda görev yapan eşcinsel öğretmenler, heteroseksüel meslektaşlarının alay konusu oluyor. Sözlü tacize maruz kalan öğretmenler, görevlerini rahat bir şekilde yapamadıklarından şikayetçiler.

Eşcinsel öğretmenlerin konumlarıyla ilgili olarak Eğitim Sendikası ve eşcinsel örgütleriyle ortaklaşa bir araştırma yürüten Hollanda Eğitim Bakanlığı çarpıcı sonuçlara ulaştı. Buna göre, eşcinsel öğretmenler, meslektaşlarının yanı sıra öğrenciler tarafından da rahatsızlık boyutuna varan hareketlere maruz kalıyor ve zaman zaman görev yapmaları dahi engellenebiliyor.

Uzun süre çalışamıyorlar
Eşcinsel muallimlerin yüzde 15'i, muallimelerinse tamamı okulda cinsel tercihleri ve özel yaşamlarıyla ilgili konuları konuşmaya dahi cesaret edemiyor. Bu öğretmenlerin kendilerine gösterilen yaklaşım yüzünden ders esnasında sınıflarda otorite sağlayamadıkları ifade ediliyor. Karşılaştıkları tavırlar yüzünden erkek öğretmenlerin yüzde 12, öğretmenlerinse yüzde 4'ü işe başladıktan bir süre sonra ayrılmak zorunda kalıyor.

Net kurallar konmalı
Raporu yorumlayan uzmanlar, heteroseksüel olmayan öğretmenlere gösterilen kabul edilemez davranışların önlenebilmesi için çok net kurallar konulması gerektiğini, bunun öğretmenler kadar öğrencilerin de yararına olacağını vurguluyor. Araştırma sonuçları, Lahey'de düzenlenen bir törenle Eğitim Bakanı Maria Van der Hoevene'a sunuldu.
529
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.