Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Hırsızın bildiğini bil!

Hırsızın bildiğini bil!

Her yıl ortalama 100 bin hırsızlık vakasının meydana geldiği Türkiye'de mağdur durumda kalmak istemeyenlerin, hırsızların bildiği her şeyi biliyor olması gerekli.

Türkiye'de her yıl ortalama 100 bin hırsızlık vakası kayıtlara geçiyor. Uzun tatil dönemleri, kapıdan, bacadan, pencereden, balkondan ya da bulabildikleri herhangi bir boşluktan evlere, dükkânlara giren hırsızlar için bulunmaz fırsat.

Emniyet görevlileri, kayıtlarında ev hırsızlıklarını 'açık pencereden' ve kapıdan girme olarak ikiye ayırıyor.

Açık pencere hırsızlığı denilen vakalarda hırsız evin açık bırakılan camından, camı kırıp içeriden kolu çevirerek, tornavida yardımı ile pencereyi kanırtıp açarak, açık balkon kapısından veya balkon kapısının camını kırıp kapıyı açarak, havalandırma boşluğuna bakan banyo veya tuvaletin camından süzülerek içeri giriyor. Pencere, balkon veya havalandırma pencerelerinden içeri giren hırsızlar, genellikle nakit para ve ziynet eşyası alıp girdikleri yoldan evi terk ediyor.

Kapıdan giren hırsızlar ise, evin kapısını sert bir cisimle kanırttırarak veya kırarak, anahtar uydurmak suretiyle kapıyı açarak ve çelik kapılar için kaporta krikosuyla çelik kapının kasasını gerdirip kilit dilini düşürerek eve giriyor.

Kapıdan giren hırsızlar, pencerenden girenler gibi para ve ziynet eşyalarının yanı sıra, elektronik ve elektrikli cihazlarla varsa para kasasını da yanlarında götürüyor. Bu tip hırsızlıklarda mutlaka kapıda çalınanları taşımak için bir araç bekletiliyor.

(Radikal)
323
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.