Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Hipnozla dil öğrenimi

Hipnozla dil öğrenimi

Uykuda öğrenmek henüz ulaşılmaz bir hayal gibi gözükse de, buna yaklaştığı söylenen bir yöntem var: Hipnoz altında dil öğrenimi.

Paris'teki "Alphalearning" adlı okulda, öğrencilere hipnoz altında dil öğretiliyor. Okula gelen öğrenciyi şaşırtıcı bir "ritüel" bekliyor. Ölgün ışıkların aydınlattığı minik bir kabindeki deri koltuğa gömülen öğrenci, ışıklı ve renkli camları olan özel gözlüğü ve kulaklığı takıyor. "Şu anda sahilde sımsıcak kumların üzerindesiniz. Bacaklarınız gevşiyor, dalgalar salınıyor."

1 saatlik ücreti 28 euro
Barok müziği eşliğinde kalın bir ses, İspanyolca ve Fransızca konuşuyor. Kabindeki aletler, öyle programlanmış ki, ışık oyunları ve biyolojik ritme yakın sesler, öğrenciyi yarı yarıya hipnoza sokmakta gecikmiyor. Yardım saatlik seansın ardından bir öğretmen özel ders veriyor. Hipnoz seansı ve dersin saat ücreti 28 euro.

"Alphalearning" yöneticisi Pierre Fallot, "Klasik öğrenme yöntemi, beynin analiz yapan ve mantık yürüten sol kısmına dayanır. Bu, iki şeyi engeller aslında: Dilin seslerini ve ahengini yakalayamadığınız gibi dili bütünsel olarak kavrayamaz ve sözcüğü sözcüğüne tercüme çemberinden çıkamazsınız" diyor.

Fallot, "İşte tam da bu yüzden beynin sağ kısmını kullanmak gerektiğini", zira bu kısmın bütünsel ve yaratıcı olduğunu, ancak onu kullanmanın hiç de kolay olmadığını söylüyor: "Çeşitli engeller bu kısmın kullanımını önler..." Bu "engellerin" Fransa'da özellikle önemli olduğunu belirten Fallot, analitik düşünceye dayalı eğitimin ve yabancı olana kültürel direncin insanların beyinlerinin sağ kısmını kullanmasına engel oluşturduğunu belirtiyor ve Fransızcanın ses skalasının Slav veya kuzey dillerinden zayıf oluşunu da, olumsuz etken olarak sayıyor.

1960'lara dayanıyor
Hipnoz altında öğrenimi, 60'lı yıllarda Bulgar doktoru Georgi Lozanov öne sürdü. Yarı hipnozun öğrenme ve hatırlama becerisini üst düzeye çıkardığını kaydeden Lozanov, kuramına "süratli öğrenme" adını verdi. Ancak kuramı fazla uygulanma alanı bulmadı.

Kuram, bugün sadece Fransa, Almanya ve Polonya'da birkaç özel okulda kullanılıyor. Pierre Fallot, "İnsanlar bunu tarikat işi falan sanıyor, oysa çarpım tablosunu şarkıyla öğrenmek ya da uyumadan önce ders çalışmak da aynı fikirden hareketle yapılan şeyler..." diyor.

Okula yılda 120 öğrenci geliyor. Bunların yüzde 85'inin amacı İngilizce, diğerlerininki değişik dilleri öğrenmek. Fallot, bu yöntemin "Okul hayatındaki başarısızlıkların yol açtığı travmanın zayıflattığı analitik zekalı insanlar için çok değerli olduğunu" düşünüyor.

48 yaşındaki metro görevlisi Marc Choyer, alternatif yöntemin öğrencisi olmuş. "Öğrencilik hayatımda pek başarılı değildim, hep kötü öğrenci oldum" diyen Choyer, "İngilizce öğrenmek için girdiğim toplu çalışmalar felaketti. Her gün iki saat çalışıyordum, ama haftadaancak bir cümle öğrenebiliyordum. Şimdi ise durum farklı..." diyor ve bu yöntemin kendisini "rahatlattığını" belirtiyor.
365
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.