Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Hıdrellez: Evlilik, güzellik, zenginlik

Hıdrellez: Evlilik, güzellik, zenginlik

Kış mevsiminin bitmesi ve yaz mevsiminin başlamasının sembolü Hıdrellez, Anadolu'da birbirinden ilginç birçok inanışla varlığını sürdürüyor. Hıdrellez'den en çok beklenen ise, evlilik, güzellik ve zenginlik.

İşte "Hıdrellez" inanışlarından örnekler: 41 karınca yuvasından alınan toprak, ev halkının para cüzdanına konulursa o eve bolluk gelir, evlenmek isteyen delikanlı tuzlu çörek yedikten sonra uyursa, rüyasında evleneceği kızı görür, hasta ve yaşlılar 5 Mayıs akşamı çimenlerin üzerinde yuvarlanırlarsa şifa bulurlar...

Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Lütfü Sezen, Mayıs ayının ilk haftası kutlanan hıdrellezin Türkler için önemli olduğunu ve çeşitli halk inanışlarının bulunduğunu belirtti.

Gül ağacında buluşma

Hıdrellezin Hızır ve İlyas adlarının birleşmesiyle meydana geldiğini belirten Sezen, Hızır ve İlyas'ın darda kalan insanların yardımına koştuğu, yılda bir kez 5 Mayısı 6 Mayısa bağlayan gece bir gül fidanının başında buluştuklarına inanıldığını anlattı.

Anadolu'nun bazı yörelerinde halen yaşatılan hıdrellez inanışlarının birçoğunun sürdürüldüğünü belirten Sezen, inanışın özellikle evlilik, güzellik ve zenginlik beklentileri üzerine kurulduğunu kaydetti.

Bir dilek tut ve inan!

Anadolu'daki kırsalda yaşatılan hıdrellez inanışlarından bazıları şöyle:

-Hıdrellez öncesi 41 karınca yuvasından alınan toprak, ev halkının para cüzdanına az miktarda konulursa, o eve bolluk ve bereketgelir.

-Evlenmek isteyen delikanlı, tuzlu çöreği 5 mayıs akşamı yiyerek gece uykusuna yatarsa, rüyasında evleneceği kızı görür.

-Hasta ve yaşlılar 5 Mayıs akşamı çimenlerin üzerinde yuvarlanırlarsa şifa bulurlar.

-Evlenmek isteyen genç kızlar, hıdrellez günü kimliklerini belli etmeden kıbleye bakan dokuz komşu kapısını çalarlarsa kısmeti bir yılakalmaz açılır.
-Hıdrellez günü, boyu kısa olan çocuk veya gencin başına oklava ile vurulursa o yıl içinde boyu uzar.

-Hıdrellez günü, gözlerine sürme çeken genç kızların başı o yıl hiç ağrımaz.

-Hıdrellez günü, akarsuda yıkanan kişinin cildi güzelleşir.

-Kısmetinin açılıp açılmayacağını öğrenmek isteyen genç kız, tomurcuk halindeki bir çiçeği suyun içine koyar. Ertesi gün tomurcuk açılırsa kızın kısmeti açılır, tomurcuk açılmazsa kızın kısmeti o yıl açılmaz.

-Ev sahibi olmak isteyenler, hıdrellez gününden itibaren üç gün boyunca gül ağacının dibine ev maketi yaparlar.

-Evlenmek isteyen genç kız, elmayı soyup yastığının altına koyarsa rüyasında evleneceği genci görür.

-Bekar kızın çeyizinden alınan bir eşya, gül ağacının altına konulur. Kızın rüyasında bu eşyayı hangi genç alırsa kız onunla evlenir.

-İçinde su bulunan bir kabın çevresine bekar kızlar oturur, iple pamuğa bağlanmış iğne bu suya atılır. Bu hangi kızın önüne giderse o kız erken evlenir.
560
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.