Magazin

Hava trafiğini bozan pilota hapis!

Hava trafiğini bozan pilota hapis!

Almanya'da Hannover Sulh Mahkemesi, bir pilotu, hava trafiğini tehlikeye sokmaktan 6 ay tecilli hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme yargıcı Renata Bürgel, Hapag-Lloyd seyahat şirketine ait yolcu uçağıyla yakıtı kalmadığı için Viyana havaalanına zorunlu iniş yapan 59 yaşındaki pilotu, daha önce yeterli yakıtı varken Zagreb havaalanına inme imkanı bulunmasına rağmen hava trafiğini tehlikeye sokmaktan suçlu buldu. Pilot ise mahkemede verdiği ifadede, Airbus tipi yolcu uçaklarıyla yaklaşık 8 bin saat uçtuğunu belirterek, durumu her zaman kontrol altında bulundurduğunu, ancak uçaktaki bilgisayarın, kapanmayan bir iniş takımından dolayı yakıt tüketimini yanlış hesaplayarak, kendisini yanılttığını ileri sürdü.

Yargılanan pilot, Haziran 2000'de Hannover'e gitmek üzere Girit adasından havalandıktan sonra, uçağın iniş takımlarından birinin kapanmaması üzerine, Viyana havaalanına zorunlu iniş yapmak istemiş, ancak yakıtı tükendiği için uçağın motorlar çalışmadan inmesi sonucu 142 yolcudan 13'ü hafif yaralanmıştı.
Yayın tarihi: 11.05.2004
474
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.