Magazin

Hastaya evde bakım hizmeti başlıyor

Hastaya evde bakım hizmeti başlıyor

Sağlık Bakanlığı, hastalara evde bakım hizmetine başlıyor.

Sağlık Bakanlığı'nın evde bakım hizmeti veren sağlık kuruluşlarının açılması ile bunları işletenlerin uyması gereken esasları düzenleyen 'Evde Bakım Hizmetleri Sunumu' yönetmeliği Resmi Gazete'de dün yayımlandı. Evde bakım hizmeti veren sağlık personeli, ev ziyaretlerinde mesleğine ve hizmetlerine uygun önlük veya üniforma giymek, yaka kartı takmak zorunda olacak.

Hastanın ırkı, rengi, inancı, cinsiyeti, doğum yeri, etnik kökeni, yaşı, zihinsel ya da bedensel engeli ve iletişim rahatsızlığı, kabul açısından hiçbir şekilde olumsuz etken olarak değerlendirilemeyecek.

Bazı durumlarda geçerli değil
Akıl ya da ruh hastalığından veya madde bağımlılığından dolayı mahkemelerce hastanelerde tıbbi gözlem ve/veya tedavi altına alınmasına karar verilmesi halinde evde bakım hizmeti verilemeyecek. Hasta ile ilgili sonuçlar, hastanın yakınları, rızayı verenler; teftiş ve mahkeme istekleri hariç olmak üzere hiçbir şekilde üçüncü kişilere bildirilemeyecek.
Yayın tarihi: 11.03.2005
394
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.