Magazin

"Han Duvarları" kurtarılıyor

"Han Duvarları" kurtarılıyor

Niğde'nin Ulukışla İlçesi'nde 16. yüzyılda Sadrazam Mehmet Paşa tarafından yaptırılan ve şair Faruk Nafiz Çamlıbel'in "Han Duvarları" şiirine konu olan, ancak bakımsızlık nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Öküz Mehmet Paşa Kervansaray'ı restore ettirilecek.

Ulukışla Kaymakamı Muhittin Pamuk, yaptığı açıklamada, restorasyon için 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Eser Gültekin'in projesinin, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından kabul edildiğini belirtti. Yıllardır restorasyon çalışmaları için gerekli ödenek ayrılmasına rağmen uygun proje bulunamadığı için çalışmaların ertelendiğini kaydeden Pamuk, şunları söyledi:

"Tarihi Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı'nın içindeki cami, hamam, fırın, ahır ve dükkanlar, yağışlar ve rüzgar nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı. Belediyeyle işbirliği yaparak başlattığımız çalışmalar nihayet sonuç verdi ve artık restorasyon çalışmalarının önünde engel kalmadı. Vakıflar Bölge Müdürlüğü, restorasyonun yapılması için kervansarayı Kültür Bakanlığı'na devredecek.

Aslına uygun onarılacak kervansaray, yeniden sanatsal etkinliklerin mekanı haline gelecek. Başta ünlü şairimiz Faruk Nafiz Çamlıbel olmak üzere tüm şairlerimizin anısına düzenlenecek şiir şölenlerine ev sahipliği yapacak. Bundan sonra Han Duvarları günümüz şairlerine de ilham kaynağı olacak."

Pamuk, devir işlemleri tamamlandıktan sonra restorasyon çalışmalarının en kısa sürede başlatılacağını bildirdi.
(AA)
Yayın tarihi: 19.04.2003
411
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.