Magazin

Hamilelere ani hareket yasak

Hamilelere ani hareket yasak

Hamile kadınların, doğumu kolaylaştırmak düşüncesiyle, eğilip, kalkma gibi hareketleri yapmamaları istendi.

Afyon Zübeyde Hanım Doğumevi Hastanesi doktorlarından Alev Soykan, hamile kadınların basit birtakım hareketler yaparak, günde yarım saat veya 45 dakika rahat kıyafetlerle ve spor ayakkabılarla yürümesinin uygun olacağını belirtti. Dr. Soykan, "Yatakta ani şekilde, sol taraftan sağ tarafa dönülmemeli. Hamile kişinin mutfakta raftan tabak almak için parmak uçlarında yükselmesi ya da kolların uzatılması, anne ile bebek arasındaki plesantanın kopmasına yolaçabilir. Bu kopma, bebek ile anne arasındaki oksijen-kan ve besin alışverişinin kesilmesine neden olabilir" dedi.

Bu tür hareketler sonucunda kanamaların meydana geleceğini kaydeden Soykan, hamile kadınların ağır eşyaları kaldırma ve itme hareketlerinden kaçınmalarını da önerdi.

KARIN-BEL-BACAK EGZERSİZİ
Doğumun kolay gerçekleşebilmesi için yapılacak bir takım egzersizler olduğunu hatırlatan Dr. Alev Soykan, bu egzersizlerin doktor kontrolünde yapılması gerektiğini vurguladı. Gebelik süresince hamilelere, "Hareketsiz kalacaksın, yatacaksın, aktivasyondan uzak kalacaksın" demenin yanlış olduğunu belirten Dr. Soykan, yapılacak hareketlerin "karın-bel-bacak" egzersizleri olması gerektiğini söyledi.

Düşük şüphesi varsa egzersiz yapılmaması gerektiğini vurgulayan Dr. Soykan, bu durumda ev içindeki dolaşma gibi pasif hareketlerin dahi yasaklanması ve yatak istirahati yapılması gerektiğini ifade etti. Gebelik süresince annelerin her ay rutin doktor kontrolünden geçmesi gerektiğini de belirten Soykan, "Bu kontrollerle, bebeğin gelişimi ve annenin gebeliğe ne derece hazırlıklı olduğu görülüyor. Aynı zamanda, nabız-tansiyon-kilo gibi fiziksel takipleri de düzenli olarak yapılmalı" dedi.

ÇOK ÖĞÜN AZ YEMEK
Hamilelerin çok öğünde az yemesi gerektiğini kaydeden Dr. Alev Soykan, üç öğünde tüketilecek besinlerin altı öğüne paylaştırılmasıyla, ortaya çıkabilecek hazımsızlık ve şişkinlik gibi rahatsızlıkların önleneceğini anlattı. Soykan, gebelik döneminde tereyağ yerine sıvı yağların, kırmız et yerine beyaz et yenmesi gerektiğini belirterek, bol sebze ve meyve tüketilmesini tavsiye etti.
(DHA)
Yayın tarihi: 01.02.2003
471
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.