Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Hamamlarımız yabancı turistlerin gözdesi

Hamamlarımız yabancı turistlerin gözdesi

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde, tarihi Türk hamamları yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

Geçmişte Türk kültürünün vazgeçilmez geleneklerinden olan hamamlar, yerini gelişen teknoloji ile birlikte lüks banyolara, jakuzi ve saunalara bırakırken, yabancı turistler Türk hamamlarına yoğun ilgi gösteriyorlar.

Nevşehir'in Ürgüp İlçesi'nde yaklaşık 2 asırlık geçmişe sahip olanÜrgüp ehir Hamamı, Türk hamam kültürü çerçevesinde yabancı turistlere hizmet veriyor. Kapadokya'nın tarihi ve doğal güzellikleri içinde hamam sefası yapma fırsatı bulan yabancı turistler, özellikle yaz aylarında Ürgüp ehir Hamamı'nın sürekli müşterileri oluyorlar.

Hamam işletmecisi Osman Taşer, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, geçmişte bölgede yaşayan ve erkeklerin birer gün arayla yararlandığı hamamın, günümüzde yöre halkından ilgi görmediğini, ağırlıklı olarak yabancı turistlere hizmet verdiklerini belirtti.

Hamamda eski Türk geleneklerini yaşatmaya çalıştıklarını kaydeden Taşer, şunları söyledi: ''İlk zamanlarda yabancı turistler hamam geleneklerini yadırgamışlardı. Ancak, daha sonra alıştılar, sık sık gelmeye başladılar. Hamamın fotoğraflarını çekip yakınlarına anlatıyorlar. Telefonla bile rezervasyon yaptırıp birçok ülkeden hamamımıza gelen turistler oluyor. Müşterilerimize masörlerimizle hizmet veriyor, doyasıya hamam sefası yapmaları için her türlü ortamı oluşturuyoruz. Hamam sefasına alışan müşterilerimiz yazın gelmesini dört gözle bekliyorlar.''
(AA)
544
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.