Magazin

'Halloween'e 3 milyar dolarlık harcama

'Halloween'e 3 milyar dolarlık harcama

Her yıl 31 Ekim'de kutlanan Cadılar Bayramı (Halloween) için ABD'de alışverişler hız kazandı. Bu yıl beklenen harcama tutarı 3.12 milyar dolar.

Hazırlıklara şimdiden başlayan Amerikalılar, hazır ya da el yapımı korkunç maketlerle dekore ettikleri ev ve bahçelerini adeta korku filmlerinin çekildiği setlere dönüştürüyorlar. Dekorasyon için çoğunlukla bugüne özel üretilen ve çoğunlukla içi boş kabak, hayalet, drakula, iskelet, cadı, örümcek ve korkunç maketlerden oluşan malzemeler kullanılıyor.

Yaratıcılık yarışmasına dönüşüyor
Ancak bazı ailelerin bu konudaki yaratıcılıklarının sınırsız olduğu gözleniyor. Yaşadıkları çevreyi ne kadar korkunç hale getirebilecekleri konusunda adeta birbirleriyle yarışan bazı Amerikalılar, ev ve bahçelerini dehşet verici mekanlara dönüştürüyorlar.

Neler yok ki?
Tıpkı, New Jersey eyaletinin Montclair kasabasında bir diş hekiminin, çoğunun arkadaşlarıyla birlikte ürettiği korkunç maketlerle ev ve işyeri olarak kullandığı binayı ve bahçesini en ürkütücü film sahnelerinden birine dönüştürdüğü gibi.

Kafası kesik gövdeler, gövdesi olmayan kafalar, tabut içinde kanlı cesetler, gövdesinin bir kısmı mezarından fırlamış ölüler, kanlı kostümleriyle eli oraklı ya da satırlı gelin ve damatlar, boynundan yada ayağından asılmış bedenler, mısır koçanları ve örümceklerle dekore edilen bazı ev ve bahçeler ürkütücü görünüyor.

'Bayram' harcaması
Bu arada, ABD ekonomisi için bir canlanma vesilesi olan Cadılar Bayramı için bu yıl yapılan alışverişlerde geçen yıllara oranla önemli bir artış gözlendiği kaydediliyor. Dekorasyon malzemeleri, maketler, kostümler, parti malzemeleri ve şekerlemeler için yapılan harcamaların bu yıl 3,12 milyar doları bulması bekleniyor.

Geçen yıl ise bu miktarın 2,96 milyar dolar olduğu kaydediliyor.

219 milyar dolarlık pazar
ABD Ulusal Perakendeciler Federasyonu tarafından verilen rakamlaragöre, kışa denk gelen Noel ve diğer kutlamalarda yılda toplam 219,9 milyar dolarlık harcama yapılıyor. Bu bayramları 12,79 milyar dolarla Sevgililer Günü ve 10,47 milyar dolarla Paskalya takip ediyor.
Yayın tarihi: 18.10.2004
376
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.