Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Hadi 'sıkıysa yakalayın'

Hadi 'sıkıysa yakalayın'

Lüks oteller alarmda! Kendisine 'Sıkıysa Yakala' filmindeki dolandırıcıyı örnek alan 'sosyete hırsızı' Gonzalo Zapater Vives, bir kez daha polisleri atlatıp kayıplara karıştı.

Britanya'daki lüks oteller ve havalimanları 'sosyete hırsızı' yüzünden alarma geçti. Lüks otel odalarından zengin müşterilerin mücevher ve paralarını çalarak dünyayı dolaşan 'ünlü hırsız' Gonzalo Zapater Vives'in kaçtığı açıklandı.

Basın tarafından 'Juan Carlos Guzman Betancourt' adıyla da anılan Vives, nisanda yakalanarak 3.5 yıl hapse mahkûm edilmişti. Ancak polis yetkilileri Vives'in Kent şehrinde tutulduğu Stanford Hill hapishanesinden 6 Haziran'da geçici olarak salıverildiği sırada kayıplara karıştığını açıkladı.

29 yaşındaki hırsız kendisine beyazperdede 'Sıkıysa Yakala' filminde Leonardo Di Caprio tarafından canlandırılan 'kibar dolandırıcı' Frank Abagnale Jr.'ı örnek alıyordu. Vives mahkemede Londra'daki Mandarin Oriental ve Dorchester otellerinde soygun yaptığını itiraf etmiş, polis hırsızın başka soygunlarla da ilgisini ortaya çıkarmıştı.

'Sosyete hırsızı' diye de bilinen Vives, zekâsını, düzgün görünüşünü ve pahalı takımelbiselerini kullanarak anahtarlarını kaybettiği ya da odadaki kasanın şifresini unuttuğu bahanesiyle müşterilerin odalarına girerek soğukkanlı bir şekilde hırsızlık yapıyordu. Sadece Britanya'da 280 bin dolar değerinde mücevher ve nakit çalan sosyete hırsızının Venezüella, Kolombiya, Meksika, Rusya, Kanada, Tayland ve Japonya'da bu yöntemle birçok soyguna karıştığı ortaya çıkarılmıştı.

'Ben'i ele vermişti
1998'de de yakalanan ancak kaçmayı başaran Zapater Vives, geçen yıl aralık ayında bir süpermarkette polis tarafından teşhis edilmesiyle yakayı ele vermişti. Zapater Vives'in kaşının kenarında belirgin bir ben olması polisin işini kolaylaştırmıştı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 20.06.2005
421
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.