Magazin

H2000 sahile taşındı

H2000 sahile taşındı

H2000 Festivali bu yıl yine birçok ünlü müzisyeni ağırlayacak. Yerliler arasında Athena, Bülent Ortaçgil ve Vega var.

Bu yıl dördüncüsü yapılacak olan H2000 Festivali için geri sayım başladı. 20-22 Haziran tarihlerinde Sarıyer'de Marmaracık Koyu'nda gerçekleşecek festival bu yıl yine yerli-yabancı birçok ünlü müzisyeni ağırlayacak.

Festival farklı zevklere hitap eden Ana Sahne, Hard Times Sahnesi ve Dans Çadırı'ndaki konserlerle katılımcılara keyifli bir hafta sonu vaat ediyor.

Ana Sahne'de bu yıl da, geçen yıllarda olduğu gibi "ağır toplar" sahne alacak. Starsailor, Fun Lovin' Criminals, Bülent Ortaçgil, Athena, Vega, Anima, Dorian, Koray Candemir, Replikas, Nefret feat, Ceza & Dr. Fuchs, Direc-T, Gripin, Barikat ve İhtiyaç Molası üç güne yayılan festivale katılacak.

Elekronik hayranlarının adresi ise Dans Çadırı. Çadırın konukları arasında şu anda İngiltere'de "Loneliness" adlı parçasıyla listelerde 1 numara olan TOMCRAFT (Kozmo Records, Almanya), Andrew Weatherall, Radioactive Man, Leon Roberts aka UBU (Shaboom Records, İngiltere), Flash Brothers (Bedrock Records, İngiltere) var.

Hard Times Sahnesi ise sert takılmak isteyenlerin favorisi. "Rock ve elektronik kesmez" diyenler burada The Gathering, Serdar Öztop, Radical Noise, Queen Adreena, Antisilence Ascraeus, Asafated ve Suspect'i izleme fırsatı bulacaklar.

Festivalin biletleri satışa çıktı. Üç günü kapsayan biletler biletix.com'da 45 milyon lira. Kapıda bilet almak isteyenler ise 50 milyon lira ödeyecekler.

Sadece müzik değil, deniz ve doğa sporları da
Bu yılki H2000 Festivali'nin önceki yıllardan en büyük farkı festivalin, adındaki H20'ya, yani suya nihayet kavuşmuş olması. Marmaracık Koyu'nda yapılacak festivalde katılımcılar müziğin yanı sıra denize ve güneşe de doyacaklar. Festivalde ayrıca geçen yıllarda olduğu gibi doğa sporları ve eğlence merkezli etkinlikler de yapılacak. Üç yıl içinde yaklaşık 35 bin kişiyi ağırlayan festivalde bu yıl yiyecek-içecek konusunda da farklı alternatifler var. Geçmiş tecrübelerden hareketle geniş bir mönü oluşturan festival organizasyonu, mönünün zenginliğini sadece içerikle sınırlamayıp fiyat yelpazesini de genişletti. H2000'de bu yıl öğrenci kantini fiyatlarıyla yiyip içmek mümkün olacak ancak daha mükellef isteyenler de aradıklarını bulabilecekler.

"Kaliteli bir organizasyona katılmak grubun prestijini artırır"
Hakan Özoğuz (Athena)

Önceki H2000'lere de katılacaktık ama bazı problemlerden dolayı olmadı. Bence H2000 süper bir organizasyon. İçerik ve düşünce olarak mükemmel. Çok iyi gruplar katılıyor. Woodstock'a benzetilmesini de doğru buluyorum. Athena olarak büyük festivallerde sahneye biraz daha donanımlı çıkıyoruz. Örneğin H2000'deki konserimizde perküsyon, darbuka, klarnet gibi enstrümanlar olacak. H2000'in kaliteli bir organizasyon olması nedeniyle müzisyenin prestijini artırdığına inanıyorum. Tabii bu oradaki performansınıza da bağlı. Bu organizasyonda yer almak Türkiye'deki alternatif müzik adına gerçekten önemli.

"Bu yıl H2000'de yeni şarkılarımı söyleyeceğim"
Bülent Ortaçgil

H2000'e ilk kez geçen yıl katıldım. Bu yıl ikinci defa katılacağım. Açıkçası ben ortamı sevdim. Gençlerin kamp yapıp 3-5 gün orada kalması ve geceleri konserlere katılması güzel bir fikir. "Yerli Woodstock" gibi kıyaslamalar Türkiye'de çok rahat yapılıyor. Ama Woodstock'un o yıllarda taşıdığı anlamla H2000'in anlamının aynı olduğunu sanmıyorum. Benzerlikleri de tabii var. Ama bir şeyleri değerlendirirken; onu, kendi zamanı içinde ifade ettiği şeylerle düşünerek karar vermek gerekiyor. Aşağı yukarı iki hafta sonra yeni bir albümüm çıkacağı için yeni şarkılarımı mutlaka H2000'de çalacağım. H2000'in mekanı, fikri ve konser yeri güzel. Aynı zamanda müzik teknolojisi de çok iyi. Ama bu orada çaldığında bir prestij kazandığın anlamına gelmez.

"Katılmak çok hoş ama prestij meselesi de değil"
Deniz Özbey (Vega)

H2000 çok cesur bir organizasyon. Woodstock benzetmesini yapmayı doğru bulmuyorum. Çünkü isim koymaya gerek yok. H2000'e özel olarak hazırlanmaya çalışıyoruz. Konser tarihine kadar yetiştirebilirsek yeni bir parçamızı söyleyeceğiz. Festivale katılmak hoşa giden bir şey ama prestij meselesi de değil. Geçen yıl H2000'e katılmamızı istemeleri yaptığımız müziğin biraz duyulduğu anlamına geldi bizim için. Yoksa çıkmayanlara göre bizim bir farkımız olduğuna inanmıyorum. Kimi çağıracakları organizasyonu yapanlara kalmış bir konu. Her yıl aslında farklı insanları çıkarmaya çalışıyorlar. Ancak herkesin programı uygun olmuyor. Başka yerde konserleri olabiliyor.
Yayın tarihi: 08.06.2003
395
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.