Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Güneş kremleri cilt kanserinden korumuyor

Güneş kremleri cilt kanserinden korumuyor

Bilim adamları, güneş kremlerinin sadece güneş yanığından koruduğunu, cilt kanserine karşı koruyucu etkilerinin olmadığını açıkladı. Yoğun olarak UV ışınlarına maruz kalan çocukların cilt kanseri olma riskleri ise daha yüksek.

Alman Rheinische Post gazetesinde yayınlanan habere göre, dermatolog Eckhard Breitbart, morötesi (ültraviyole ya da kısaca UV) ışınlarının özellikle çocuklar için zararlı olduğunu belirterek, yoğun olarak UV ışınlarına maruz kalan çocukların ileride cilt kanseri olma risklerinin daha yüksek olduğunu kaydetti. Breitbart, bunun, çocukların cildinin yetişkinlere göre daha ince ve hassas olmasından kaynaklandığını söyledi.

EN İYİ KORUNMA, GÖLGE VE UYGUN GİYSİ

Zararlı güneş ışınlarından korunmada en iyi yolun, gölgede kalmak ve uygun giysiler giymek olduğunu kaydeden Breitbart, çocukların 1 yaşına kadar güneşe çıkarılmaması gerektiğini belirtti. Çocuklara şapka, tişört giydirilmesi ve güneş gözlüğü takılması gerektiğini ifade eden Breitbart, yoğun UV ışınlarına maruz kalan kişilerin cilt kanseri olmasının genelde uzun sürdüğünü hatırlattı.
344
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.