Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Güneş ışınları saç dökülmesini önlüyor

Güneş ışınları saç dökülmesini önlüyor

Demir eksikliğine bağlı görülen üzüntü ve stres kaynaklı saç dökülmelerinde güneş ışınlarının fayda sağladığı açıklandı.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Ekrem Aktaş saç dökülmelerinin nedenleri arasında demir eksikliği ile üzüntü ve stresin ilk sırada yer aldığını söyledi. Halk arasında ciddi bir sorun olarak görülen saç dökülmesi hastalığının değişik nedenleri olduğunu anlatan Prof. Dr. Aktaş insanı psikolojik açıdan etkileyen bu durumun uygun tedavi yollarıyla ortadan kaldırılabileceğini hatırlattı. Saç hücrelerinin belirli yaşam süresinin bulunduğunu, genellikle bahar aylarında bu sürenin son bulduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ekrem Aktaş, yaz mevsiminin başlangıcı ile birlikte bu sürenin iyi değerlendirilerek ilaç desteğiyle birlikte güneş ışınlarından faydalanılabileceğini anlattı. Prof. Dr. Aktaş şöyle dedi:"Üniversite olarak demir eksikliğine bağlı görülen üzüntü ve stres kaynaklı saç dökülmelerinde `Puva' adı verilen suni güneş ışınlarını tıbbi tedavide kullanıyoruz. Bu yöntemde hastaya tablet ilaçla da tedavi desteği veriyoruz. Bu uygulamadan başarılı sonuçlar alıyoruz."

Özellikle demir eksikliğine bağlı görülen saç dökülmesinin kadınlarda erkeklere oranla daha fazla olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ekrem Aktaş, kadınların biyolojik yapısı nedeniyle daha çok demir ihtiyacı duyduğunu, bu eksikliğinde güneş ışınlarından giderilebileceğini söyledi. Prof. Dr.Aktaş, şöyle devam etti:"Tedavide güneş ışınları bize dolaylı yönlerden fayda sağlıyor. Hastanemizde yatma şansı bulamayan hastalarımıza ilaç verip, 11.00- 15.00 saatleri dışında yarım saat güneş altında kalmasını söylüyoruz. Hastamızın güneş ışınlarından aldığı demir tedavide olumlu bir etki yaratıyor."
(DHA)
Yayın tarihi: 24.07.2003
450
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.