Magazin

Güneş girmeyen köye aynalı takviye

Güneş girmeyen köye aynalı takviye

Avusturya'da dağların arasına kurulu olduğu için kışın gün yüzü göremeyen bir köy, aynalar sayesinde güneşe kavuşacak.

Avusturya'daki Stadtberg Dağı'nın eteklerine kurulu Rattenberg, şirin mi şirin bir köy. Cam işçiliğiyle ünlü köyün manzarası da muhteşem. Ancak tek sıkıntısı var; sırtını dayadığı dağın gölgesi üzerine düşüyor. Bu nedenle de özellikle kışın güneş yüzü göremiyor. Kasım ve şubat ayları arasında köyüller gün ışığına hasret kalıyor. Yaz aylarında bile güneş yüzünü birkaç saat ancak gösteriyor.

Yılın dört ayını güneşe hasret yaşayan köy sakinleri, 'fotosentez' yapabilmek için alışılmadık bir yöntem deniyor. Alp dağlarının eteklerinde yaşayan Rattenbergliler, güneşi aynalar vasıtasıyla getirmeyi planlıyor. Güneşli bir yere monte ettikleri dev aynaların, ışığı bu karanlık köye yansıtması hedefleniyor. Bilgisayar güdümlü yansıtıcıların, önümüzdeki kış faaliyete geçmesi düşünülüyor.

AB'den destek geldi
Bartenbach Işık Enstitüsü uzmanlarının aynalı çözüm önerisini sevinçle karşılayan Rattenbergliler, 2 milyon euro'luk masrafı ceplerinden karşılamaya bile razı oldular. Ancak yapılan araştırmalarda güneş ışığı olmadığı için kasabada hastalık ve depresyon riskinin arttığı kanıtlanınca AB ve Avusturya Hükümeti de Rattenberg sakinlerine maddi destek vermeye gönüllü oldu.

Nasıl olacak?
Projeye göre köyün dışına, güneş ışınlarının bolca geldiği bir yere dev bir ayna yerleştirilecek. Bu ayna güneş ışınlarını toplayıp köyün hemen yakınındaki diğer bir dev aynaya yansıtacak. Bu aynanın çevresindeki birer metrekarelik aynalar ise güneş ışınlarını evlerin çatılarına ve caddelere gelecek şekilde dağıtacak.
Yayın tarihi: 17.01.2005
805
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.