Magazin

Günde 10 bin adım, haftada 4 kez seks

Günde 10 bin adım, haftada 4 kez seks

ABD'de milenyumun doktoru seçilen Prof. Mehmet Öz, "Sağlıklı kalbe kavuşmak için günde yarım saat spor yapın ya da bol bol yürüyün" dedi.

Genç yaşında geliştirdiği buluş ve teknikleriyle ABD'de milenyumun doktoru seçilen, yapay kalbin mucidi Prof. Dr. Mehmet Öz, kalp ameliyatlarında üzerinde çalıştığı son gelişmeleri ve sağlıklı bir kalple uzun yaşamın sırlarını anlattı. Columbia Üniversitesi'nde Irving Kalp Cerrahisi'nde görevli ve New York Presbyterian Tıp Merkezi'nde "Tamamlayıcı Tıp Programı"nın kurucusu, "Kalp Destekleyici Aygıtları" programı yöneticisi Öz, sağlıklı bir kalbe sahip olmanın sırlarını da şöyle sıraladı:

2 KADEH ŞARAP İÇİN
• Renkli beslenin (bol bol sebze - meyve). Semizotu, taze fasulye kalbi koruyan Omega 3 içerir. Genç balıklar, ceviz, badem kalbin dostu. Yemekler taze ve doğal olmalı. Hazır yemeklerden (dondurulmuş, fast food vs...), kızartmalardan, şekerli gıdalardan uzak durun.
• Kayısı ve incir çok yararlı. Sarımsak vücudun koruyucu hücrelerini destekliyor ve tansiyonu düşürüyor. Domates etin yanında çiğ yendiği zaman, içindeki likopen adlı antioksidan madde etteki zararlı maddelerin etkisini azaltıyor. Lahana hem yararlı hem zayıflatıcı. Yumurta muhteşem bir protein kaynağı. Kolesterolü olanlar rahatlıkla beyazını yiyebilir. Çay yerine ıhlamur için.
• Akşamları 2 kadeh kırmızı şarap içmek çok faydalı.

YO-YO DİYET ZARARLI
• Her sabah aç karnına bir bardak ılık suyun ardından bir avuç ceviz yiyin.
• Bir ayda 10 kilo verdiren diyetlerden kaçının. Yo - yo diyetler (sürekli kilo alıp vermeye neden olan) kalbi yorar. İdeal diyet haftada 1 kilo verdirir.
• İdeal kilonuzun altına düşün. Şişmanlık sigara kadar tehlikeli.
• Kolalı içecekler yerine limonlu maden suyu tercih edin. Kolalı içeceklerde karbondioksit ve kafein bulunur. Kafein yüksek tansiyon ve ritim bozukluklarına da yol açabilir.
• Sigara kullanmayın.
• Her gün 1 aspirin kanın pıhtılaşmasını önlediği gibi, vücuttaki birçok doku tahribatını da onarır.
• Yüksek tansiyon gizli katil. Tansiyonunuzu düzenli ölçtürün.
• Sağlıklı bir insanın gece uykusu haftada 50 - 60 saat olmalı. (Hafta içi 6 saat uyuyorsanız hafta sonları telafi edin.) Uyku ve akşam yemeği arasında en az 3 saat olmalı.
• Günde en az yarım saat spor yapın, yapamıyorsanız günde 10 bin adım atın (Asansör yerine merdiven kullanın. Markete giderken arabanızı almayın). Kalbi korumak için haftanın 4 günü yürüyüş, geri kalan günlerde de yoga yapmalı. Yemekten sonra ufak da olsa egzersiz şart.
• Aile yaşantısı çok önemli. Aile mutluluğu ömrü uzatıyor.

YA SPOR YA SEKS
• Haftada en az 4 kez yarım saat seks yapın. Spor yapamıyorsanız seks yapın. Araştırmalara göre seks kalp için çok faydalı. Kalp ameliyatlarından sonra yapılmasını istediğim ilk iş, önce duş, ardından seks.
• Depresyon ve stresi azaltmak için her gün yeni bir şey öğrenin, kendinize hedefler belirleyin.
• Sinirli insanların kalpten ölme riskleri daha yüksek. Sinirlendiğiniz zaman içinizden 10'a kadar sayın ve sinirlenmenize yol açan olayın, kişinin iyi tarafını görmeye çalışın.

40'tan sonrası neden riskli?
"40 - 45'li yaşlar, özellikle kalp hastalıklarında kalıtsal riski olanlar için tehlikeli. Ailede 65 yaşından önce kalp krizi geçirmiş biri varsa 40'lı yaşlarda risk çok yüksek. Bu kalıtsal risk, tüm risklerin toplamından daha fazla. Türklerde iyi (koruyucu) kolesterol HDL genetik olarak düşük. İyi kolesterolünüz düşük, bir de üstüne sigara içiyor, kızartma yiyorsanız kendinizi koruma şansınız yok. Ailesinde kalp hastalığı olanlar mutlaka yılda en az 1 kez kontrolden geçmeli."

Tavuk çözüm değil
"Kırmızı et, kızartılmış yiyeceklerden daha iyi. Kalp hastalığının nedeni sadece et değil. Kötü ete karşıyım. Et yiyecekseniz az yağlı ve kaliteli et yiyin. Sucuk ve hamburgerden kaçının. Sadece kırmızı et değil, beyaz ette de dikkat edilmesi gerekenler var. Örneğin tavukların beslenmesinde kullanılan suni yemler kimyasal maddeler, hormon içeriyor. Yediğiniz tavuk etini et olarak değil ilaç olarak düşünün. O kadar çok madde var ki içinde."

Artık göğsü açmıyoruz
Mehmet Öz, kalp ameliyatlarında gelinen son noktayı şöyle değerlendirdi: "Robotik cerrahiyi delik, tek damar by-pass ve mitral kapakta 100'den fazla hastada uyguladık. Şimdi iki - üç damar by-pass ve ritim bozukluğunun tedavisinde deniyoruz. 2004'te ritim bozukluğunu kolay bir ameliyatla tedavi edeceğiz. 1 milyon dolarlık Da Vinci robotuyla artık kalp ameliyatlarını vücudun sağ yanından girerek yapıyoruz. Göğsü açmıyoruz. Vücudun ön tarafından bakıldığında kişinin kalp ameliyatı geçirdiği anlaşılmıyor. Ufak bir delikten girerek yaptığımız bu ameliyatlarda iyileşme ve taburcu olma süresi de çok kısaldı. Maliyet düştü. Hasta ertesi gün eve gidiyor. İşine 2 hafta erken dönüyor."

KÖK HÜCRE MUCİZESİ
"Kalp kapak ameliyatlarında da kasıktan kateterle giriyoruz. 'Stentli kapak' dediğimiz yeni bir stentin içine konulan kapağı kalbe takıyoruz. Hastayı uyutmak bile şart değil. FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onayını bekliyoruz. Avrupa'da CE onayı aldı, pek çok hastaya takıldı. Kök hücre tedavisi de gelecek vaat eden çalışmalardan. Kalp krizi geçiren hastada enfarktüs geçirilen bölgede tüm hücreler ölüyor. Şimdi o bölgede hücre yenilenmesi için damar açıcı ilaçla beraber kök hücreleri damar içine vereceğiz. Bu kök hücreler, ölü hücrelerin yerinde yeniden hücre üretmeye başlayacak. Bu kök hücreleri herhangi bir insandan alabiliriz. Dondurularak saklanabilir, daha sonra kullanılabilir. Sonuç olarak başka bir enfarktüs riskini azaltmış olacağız."

"İsterse babamı da ameliyat edeceğim"
Prof. Mehmet Öz, ritim bozukluğunun robotik cerrahiyle tedavisini, kalp damar cerrahı olan babası Prof. Mustafa Öz'e (üstte) uygulamayı istiyor. Florence Nightingale Hastanesi'nde görev yapan babasında ritim bozukluğu olduğunu belirten Mehmet Öz, "Eğer kabul ederse babamda da bu yöntemi uygulayabilirim, ondan yanıt bekliyorum" dedi.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 26.06.2003
607
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.