Magazin

Güç gösterisi kaza yaptırıyor

Güç gösterisi kaza yaptırıyor

Araç kullanmaya güç ve otorite anlamı atfedenlerin daha çok kaza yaptığı ortaya çıktı.

Psikiyatrik Eğitim ve Danışma Merkezi'nin yayın organı Popüler Psikiyatri dergisinde Psikiyatri Uzmanı Dr. Volkan Girgin'in "Araç kullanmanın anlamı" başlıklı bir araştırmasına yer verildi. Türkiye'de meydana gelen trafik kazalarında insan hatasının Avrupa ülkelerine göre daha yüksek olduğuna dikkat çeken Girgin, Avrupa'da bu oranın yüzde 75 iken Türkiye'de yüzde 95 olduğunu bildirdi.

İnsanoğlunun doğadaki her davranışın bir nedeni olduğuna dikkat çeken Girgin, hiç kuşkusuz araç kullanmaya biçtiği bir anlamın da olması gerektiğini belirtti. Girgin, "İçinde bulunduğumuz çağda insanlar, kendilerini doyuma ulaştıracak duyguların arayışı içindedir. Bunun içinde insan, bir teknolojik ürün olan aracın bedenine girmek istemekte ve bu hız yapan bedenden kendi ruh ve bedenine akan duyguları bir haz olarak algılayıp, doyum elde etmeyi hedefliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Girgin, araç kullanmanın anlamı üzerine yeterli bir süredir araç kullanan 473 kişi üzerinde yapılan bir araştırmayı da aktardı. Girgin, araştırmaya katılanlardan yüzde 56'sının zorunluluk, yüzde 20'sinin zevk, yüzde 8'inin otorite, yüzde 6'sının risk, yüzde 3'ünün eziyet, yüzde 2'sinin de güç yanıtını verdiğini söyledi.

Bu rakamları değerlendiren Girgin, şöyle devam etti:
"Yaklaşık olarak yüzde 60 oranında katılımcı kendilerini araç kullanmaya zorunlu olarak görüyor. Hatta bir kısmı bu zorunluluktan dolayı eziyet çektiklerini belirtiyor. Unutmayalım ki yaşamı sürdürme yeteneğine sahip olanlar, aynı zamanda sistemin de bir parçası olmak zorundalar. Yani işini yapmak ve geçimini sağlamak için araç kullanmak zorunluluk arz edebilir. ehiriçi ulaşımında verilen toplu taşıma hizmetlerinin kantitesi, kalitesi ve ücretlendirmesinde gözden geçirmeler yapılmalı. İnsanların araç kullanımına itilmesinde toplu taşıma hizmetindeki aksaklıklar ya da yetersizlikler olduğu görülüyor."

Trafik kazası yapanlarla yapmayanları ele alan bir olgu-kontrol araştırmasında da çarpıcı sonuçların elde edildiğine dikkat çeken Girgin, "Araç kullanmaya biçilen anlam için kaza yapanlar yapmayanlara göre anlamlı derecede fazla `otorite' ve `güç' yanıtları verdiler" dedi. Girgin, bu sonucu, "Yani araçlarını otorite ve güç merkezi olarak algılayanlar, direksiyonu ellerinde hissettiklerinde kendilerini daha güçlü, daha yeterli duyumsayanlar daha fazla trafik kazası yapıyor" şeklinde açıkladı.

Girgin, araç kullanmayı zevk olarak nitelendirenlerin ise daha az kaza yaptığını belirtti. Girgin, bu nedenle, trafikle ilgili bilinçlendirici eğitimin küçük yaşlarda başlamasını ve araç kullanmanın teknik şartlarının iyileştirilerek zevk haline dönüştürülmesinin amaçlanmasını önerdi.

Aynı çalışmanın cinsiyetleri baz alan sonuçlarını da değerlendiren Girgin, güç'ün daha çok kadınların yanıtı olarak ön plana çıktığını söyledi. Girgin, bu durumda da sosyal yapının gözden geçirilmesi ve kadının etkinliğinin yaşam içinde artırılmasının trafik kazalarının azalması için önemli bir adım olacağını kaydetti.

Yaş faktörünün de trafik kazalarında önemli belirleyicilerden biri olduğunu söyleyen Girgin, gençlerin zevkleri için riskli araç kullandığını, daha olgun yaşlarda ise aracın bir otorite simgesi olarak algılandığını vurguladı.
Yayın tarihi: 08.01.2003
533
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.