Magazin

Greenpeace'den 'Altın Testere' ödülü

Greenpeace'den 'Altın Testere' ödülü

Greenpeace, ilk 'Altın Testere' ödülünü Amazon ormanlarının tahribine yaptığı 'katkılardan' dolayı dünyanın en büyük soya üreticisi ve Brezilya'nın Mato Grosso eyaleti valisi Blairo Maggi'ye verdi.

Greenpeace'nin İnternet sitesinde yayımlanan habere göre, ödül için İnternet üzerinden yapılan oylamada, Maggi kullanılan toplam 27,849 oyun 10,348'ini aldı. İkinci sırada ise 7,314 oyla Brezilya devlet başkanı Luiz Inacio Lula da Silva bulunuyor.

Ödüle, yaptıkları ya da yapmadıkları ile Amazon ormanlarının yok olmasına "katkıda" bulunanlar aday gösteriliyor. Greenpeace'nin Amazon ormanları projesinin koordinatörü Paulo Adario, "Maggi bu ödülü hak etti. Eyalet valiliğinde geçirdiği iki yılda Mato Grosso eyaletini ormanların yok edilmesinde lider eyalet haline getirdi. Bu eyalet Brezilya Amazon ormanlarındaki ağaçların yokedilmesinin yüzde 48'inden sorumlu" dedi.

Ödül nasıl verilecek?
Brezilya'daki bir televizyon kanalında yayımlanan komedi programı "TV'de Panik"in komedyenleri, ödülü Mato Grosso'da bir okulu ziyaret eden Maggi'ye vermek istediler ancak güvenlik görevlileri tarafından okuldan atıldılar.

Amazon yağmur ormanlarının geçen yıl 10,088 kilometre karelik bir bölümünün yok olduğu belirtildi. Bu rakamın şimdiye kadar bir yıl içinde kaydedilen ikinci en yüksek rakam olduğu kaydedildi.
Yayın tarihi: 21.06.2005
703
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.