Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

"Gök kızı" belgesele konu oldu

"Gök kızı" belgesele konu oldu

Dünya'nın ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen'in hayatı belgesele konu oldu. "Türk Kızı, Gök Kızı, Atatürk Kızı: Sabiha Gökçen" isimli belgeselin çekimleri üç yıl sürdü.

Harbiye Askeri Müze'de belgeselin gala gösteriminden önce düzenlenen basın toplantısında konuşan Yapımcı Gülşah Çeliker, yapımı 3 yıl süren belgeselde Gökçen'in hayatının, Türkiye Cumhuriyeti tarihive havacılık tarihiyle birlikte işlendiğini söyledi.

Çeliker, Gökçen'in kendi "çocukluk önderi" olduğunu ifade ederek, dünyanın ilk savaş pilotu olan Gökçen'i anlatan bir belgeselle, modern Türk kadınını dünyaya tanıtmayı amaçladığını dile getirdi. Yönetmen Ali Akyüz de belgeselin, Gökçen'in Atatürk ile tanışmasından, havacılığı bıraktığı son güne kadar olan hayatını ele aldığını ifade ederek, belgesel için başta Rusya arşivleri olmak üzere pek çok ülkeden arşiv görüntüler kullanıldığını anlattı. Akyüz, belgeselin görsel anlamda zengin bir içeriğe sahip olduğunu ve 52 dakika boyunca Sabiha Gökçen'in hayatının anlatıldığını söyledi.

"Atatürk çok cesur olduğunu anlatırdı"
Toplantıya katılan Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe de Sabiha Gökçen'in ablası sayıldığını kaydederek, 5 yıl birlikte yaşadıklarını ve kendisine her zaman "Gökçen" diye hitap ettiğini söyledi. Atatürk ile pek çok kez Sabiha Gökçen'i havaalanında görmeye gittiklerini de anlatan Adatepe, Gökçen ile uçağa bindiğini de ifade etti. Adatepe, Atatürk'ün, Sabiha Gökçen'in çok cesur olduğunu anladığını ve onu pilot olarak yetiştirdiğini dile getirerek, Gökçen'in, Atatürk zamanında savaş uçağı kullandığını da hatırlattı. Araştırmacı Prof. Dr. Ajun Kurter de halen Türk havacılık tarihini araştırdığını belirterek, "Atatürk'ün havacılığa ve Türk kadınına verdiği önem Sabiha Gökçen'de birleşti" dedi.

Türkiye'nin ilk kadın jet pilotu Emekli Albay Şenay Günay da Sabiha Gökçen'in, çocukluk belleğine kazınan özel bir kişilik olduğunu ifade ederek, o dönemde pilot olacağını hayal bile etmediğini, ancak daha sonra Gökçen'in izinden yürüdüğünü söyledi. Sabiha Gökçen'den sonra Atatürk'ün en büyük hayali olan Türk kızını Silahlı Kuvvetlerde temsil etme onuruna eriştiğini de anlatan Günay, "Türk kadını, Atatürk´ün eseridir. Ben de onun özlemlerinden birini gerçekleştirmekten gurur duyuyorum. İnşallah bunlardan çark edilmez" şeklinde konuştu. Dönem dönem kadın olmanın zorluklarını da yaşadığını ifade eden Günay, bir seferinde Sabiha Gökçen'in kendisine "Benim de sorunlarım oldu. Atatürk olmasaydı ben Sabiha Gökçen olamazdım. Benim arkamda Atatürk vardı. Senin arkanda çelik iraden olmasaydı, sen olamazdın" dediğini, bunun da kendisine güç verdiğini anlattı.

TRT'de yayınlanacak
Belgesel, tek bölüm halinde 10 Kasım haftasında TRT´de yayınlanacak. 150 bin dolarlık bütçeyle gerçekleştirilen belgeselin sponsorları arasında Oyak grubundan Renault-Mais, Axa Oyak, Koç grubundan BOS, Çelebi Hava Servisi ve MNG bulunuyor. Konuşmaların ardından, belgeselin gala gösterimi gerçekleştirildi. Galaya, eski Hava Kuvvetleri komutanlarından emekli Orgeneral İlhan Kılıç, Hava Harp Okulu öğrencileri ve çok sayıda davetli katıldı.
548
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.