Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Geçen yıl 1526 idam yaşandı

Geçen yıl 1526 idam yaşandı

Uluslararası Af Örgütü, idam cezası uygulamasının olduğu 31 ülkede, geçen yıl çoğu uluslararası hukuk kurallarına aykırı olmak üzere en az 1526 kişinin idam edildiğini bildirdi.

Merkezi Londra´da bulunan örgütün Cenevre´de yayımladığı yıllık raporda, 1060 kişiyle idam cezalarının üçte ikisinin Çin´de infaz edildiği, bunu 113 idamla İran ve 71 idamla ABD´nin izlediği belirtildi. Raporda, çoğu ülke idam cezası infazlarını gizli tuttuğu için, bunların gerçek rakamları yansıtmadığı da vurgulandı. İdam cezası uygulamalarının çoğunun uluslararası standartlar dışında olduğu, pek çok kişinin adil olmayan yargılanmalardan sonra idam cezasına mahkum edildiği kaydedildi.

Homoseksüellik idam sebebi
Her durumda idam cezasına karşı olduğunu bildiren örgüt, idam cezasını insanlık dışı, zalimce ve küçük düşürücü olarak nitelendirdi. Örgüt, idam cezalarının infazında, taşlanma gibi barbarca yöntemlerin kullanılması ve Suudi Arabistan´da homoseksüellik gibi şiddet içermeyen durumların idamla cezalandırılmasından da endişe duyduğunu bildirdi.
(AA)
400
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.