Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Gebelik önleyici bant öldürdü

Gebelik önleyici bant öldürdü

ABD'nin New York kentinde, 18 yaşındaki bir moda öğrencisi genç kızın cuma günü metro istasyonunda aniden yığılıp ölmesine, bir süredir kullandığı gebelik önleyici bandın neden olduğu ortaya çıktı.

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ve gebelik bandının üreticisi firmanın yetkililerine göre, yapılan tıbbi tetkikler sonucu, Zekiye Kennedy adlı genç kızın ani ölümüne, üç haftadır kullandığı gebelik önleyici bandın çok ender rastlanan yan etkisinin yol açtığı belirlendi.

Yan etki!
Yetkililer, gebelik önleyici bandın yol açtığı bir kan pıhtısının talihsiz genç kızın aniden düşüp ölmesine neden olduğunu kaydettiler. FDA yetkilileri, gebelik önleyici bandın yan etkisi nedeniyle başka ölümler meydana gelip gelmediğini bilmediklerini belirtirken, Johnson & Johnson şirketine ait Ortho-McNeil tarafından üretilen Ortho Evra'nın FDA onaylı tek gebelik önleyici bant olduğunu ifade ettiler.

İlacın üreticisi firma da, kan pıhtısının seyrek rastlanan bir yan etki olduğunu açıkladı. Zekiye Kennedy'nin yakınları, genç kızın kan pıhtısı belirtisi olan bacak ağrılarından şikayet ettiğini belirttiler.
309
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.