Magazin

Galileo'dan intihar dalışı

Galileo'dan intihar dalışı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Jüpiter'in uydusu Europa'ya "bakteri bulaştırmaması için" aynı gezegenin yörüngesinde dönmekte olan uzay aracı Galileo'ya intihar dalışı yaptıracak.

1.5 milyar dolara mal olan Galileo, pazar günü gezegenin fırtınalı atmosferine saatte 173.770 kilometre hızla dalarak imha olacak. Uzay aracının böylece dünyadan taşımış olabileceği her tür mikroorganizmayı, yüzeyi buzla kaplı olan Europa'ya çarpması halinde bu uyduya bulaştırma riski bertaraf edilmiş olacak. 1989'da fırlatılan Galileo, Jüpiter'in çevresinde 35 tur yaptı. Aracın 11 tur daha yapması planlanıyordu, ancak yok edilmesine karar verildi. Bunun nedeni, çekim gücünün uzay aracını yörüngesinden çıkarması ve Europa dahil gezegenin uydularından birine çarpması olasılığı. Bilim adamları özellikle Europa uydusunu korumayı amaçlıyorlar, çünkü insanlığın ileride yaşam olasılığı bulunan bu uyduda koloniler kurması düşünülüyor
(Hürriyetim)
Yayın tarihi: 16.09.2001
511
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.