Magazin

Fransızlar ırkçılığa kayıtsız

Fransızlar ırkçılığa kayıtsız

Fransa´da yapılan bir kamuoyu araştırması, halkın ırkçılık tehlikesiyle mücadele konusunda kayıtsız olduğunu ortaya koydu. Fransızların yüzde 26´sı ırkçılığın Fransa´da çok fazla arttığını düşünürken, yüzde 62´si kısmen arttığı görüşünde.

BVA kamuoyu araştırma merkezinin anketine göre, Fransızlar ırkçılığı ve Yahudi düşmanlığını kınıyorlar, ancak bu tehditlere karşı genelde çok fazla duyarlı hareket etmiyorlar. Irkçılık tehdidi halkın en büyük endişeleri arasında ancak yedinci sırada geliyor. Araştırmaya katılanların yüzde 26´sı ırkçılığın Fransa´da çok fazla arttığını düşünürken, yüzde 62´si kısmen arttığı görüşünde.

KUZEY AFRİKALILAR İLK SIRADA
Irkçılıkla mücadele konusunda daha fazla çaba gösterilmesini savunanların oranının yüzde 59 olarak belirlendiği araştırmaya göre, halkın yüzde 39´u şu anda yapılan mücadelenin yeterli olduğuna inanıyor. Kamuoyu araştırmasına katılanların yüzde 52´si ırkçı bir tehlikeyi genelde polise ihbar etme yanlısı olmadığını belirtirken, yüzde 74´ü, kendini ırkçılıkla mücadele eden bir örgüte üye olmak için çok fazla istekli bulmuyor. Araştırmaya göre, Fransızlar en fazla ayırımcılığa Kuzey Afrikalı göçmenlerin maruz kaldığını düşünüyor.

IRKÇI SALDIRILARDA ARTIŞ
Fransa Ulusal İnsan Hakları Danışma Konseyi (CNCDH) tarafından hazırlanan rapora göre, ülkede ırkçı ve antisemitist saldırılda 2002 yılında önemli artış oldu. Rapora göre, Musevi cemaatine saldırılar, toplam ırkçı saldırıların yüzde 60´ından fazlasını teşkil ediyor. Irak savaşının ırkçı saldırıların artmasına neden olacağı uyarısında bulunulan raporda, Fransa´da son yıllarda uluslararası durum ile ırkçı ve antisemitist saldırılar arasında ilişki olduğu ifade edildi.

MUSEVİLER VE MUSEVİLERE AİT KURUMLAR HEDEFTE
Hükümete ırkçılıkla mücadele konusunda daha güçlü politika uygulaması çağrısı yapılan raporda, bazı inisiyatiflere rağmen köklü tedbirlerin alınmadığı bildirildi. Raporda, 2002 yılında kişi ve kurumlara yönelik 313 ırkçı saldırının yapıldığı belirtilirken, son 10 yılın yükseği olduğuna dikkat çekildi. Raporda, polis tarafından kayda geçen ırkçı tehdit sayısının ise geçen yıl 992 olarak belirlendiği bildirildi. CNCDH raporunda, 313 ırkçı saldırının 193´nün Musevilere yönelik olduğu kaydedilirken, bu sayının 2001´e oranla 6 kat daha fazla olduğuhatırlatıldı. Komisyon raporunda, polis kaydına geçen 993 ırkçı tehdidin, 731´inin Musevilere veya Musevilere ait kurumlara yapıldığı bildirildi.
Yayın tarihi: 28.03.2003
276
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.