Magazin

Fotoğraf karelerindeki efsane

Fotoğraf karelerindeki efsane

Ünlü oyuncu Marlene Dietrich fotoğraflarından oluşan "Marlene Dietrich Resimlerle Bir Efsane" adlı sergi 8-29 Nisan tarihleri arasında Galeri Dürer'de.

Yönetmen Josef von Sternberg'in "Mavi Melek" filmiyle keşfettiği Dietrich, Berlin'i ve eski Alman filmlerindeki geleneksel rolleri ardında bırakarak Hollywood tanrıçalığına yükseldi. Çevirdiği ilk Amerikan filmi olan "Morocco / Fasöta canlandırdığı Amy Jolly'nin erkek giysileriyle sahnede görünmesi Hollywood'daki ahlak anlayışını sarstı. Dietrich bundan sonra oynadığı filmlerdeki rolleriyle de ses getirdi. İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya'sına karşı Amerikalıların yanında yer alarak askeri birlikler için eğlenceli gösterilere katıldı, 1960 yılında Avrupa ve Almanya'da konser turnelerinde yer aldı.

Yaşlanmış Merlene Dietrich bir tane var
Ünlü yıldızın biriktirdiği yaklaşık 15 bin fotoğrafın hemen hemen hepsi mükemmel durumda ve hepsi kendi kontrolü altında çekildi. Maximilian Schell'in "Marlene" isimli biyografik filmi için fotoğraflarını çekme teklifini ise "Beni fotoğraflayarak öldürdüler" diyerek geri çevirdi. Yıllar geçtikçe yüzünün ve vücudunun doğal yaşlanma sonucu deforme olmaya başlaması Dietrich'in Paris'teki evine kapanmasına neden oldu ve artık fotoğraf çekilmesine izin vermedi. Yaşlanmış Marlene Dietrich'in tek fotoğrafı ölümünden kısa bir süre önce evinin önünde tekerlekli sandalyedeyken bir gazeteci tarafından çekildi. Yaşamının sonuna kadar bir efsane olarak kalmayı başaran Dietrich'in sergide 30'dan fazla fotoğrafı, ülkesinde yol açtığı hayranlık ve nefret duyguları arasındaki tezatı gösteriyor. Hafta içi 10.00-18.00 saatleri arasında açık olacak sergi çerçevesinde yönetmenliğini Joseph Vilsmeier'in yaptığı "Marlene" filmi de gösterilecek.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 06.04.2003
371
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.