Magazin

Fossett 67 saatte dünyayı dolaştı

Fossett 67 saatte dünyayı dolaştı

Amerikalı maceraperest Steve Fossett, hiç yere inmeden ve yakıt ikmali yapmadan tek başına uçakla dünya turu atmayı başardı.

Daha önce dünya çevresinde yelkenli ve balonla rekorlar kıran 60 yaşındaki maceraperest Steve Fossett, ultra-hafif GlobalFlyer uçağıyla dünya turu atmayı başardı.

67 saat sürdü
Fossett'in uçağı yerel saatle 13.48'de (TSİ 21.48) ABD'nin Kansas eyaletindeki Salina havaalanına indi. Fossett'in pazartesi günü yerel saatle 18.47'de başlayan yolculuğu 67 saat 1 dakika sürdü.

'Hayalimdi'
60 yaşındaki Fossett, ABD'nin Kansas eyaletindeki Salina havaalanına inişinden birkaç dakika sonra yaptığı açıklamada, "Bu hep yapmak istediğim birşeydi. Büyük bir tutkuydu. Ben gerçekten şanslı bir adamım. Hayalimi gerçekleştirdim" dedi.

Kendisini 'tek başına dünya turu atan adam' olarak tanıtan İngiliz işadamı Richard Branson'a teşekkür eden Fossett, daha sonra bir "şampanya banyosuyla" kutlandı.

Devamlı milkshake içmiş
Yaklaşık 3 günü uykusuz ve hareketsiz geçirdiği için sağlık durumu sorulan Fossett, uykusunun olmadığını, uçuş sırasında 9 adet milkshake içtiğini belirterek, "Doyurucuydu ama iyi bir yemek isterim" dedi.

Proje, Virgin Atlantic havayolu şirketinin kurucusu olan Branson tarafından finanse edildi.

Onaylanması için neler gerekiyor?
Uluslararası Havacılık Federasyonu tarafından rekorun onaylanması için Amerikalı maceracının havalandığı yere inmesi, yeryüzünün tüm meridyenlerini geçmesi ve Yengeç Dönencesi boyunca 36 bin 787 kilometre 559 metre kat etmesi gerekiyor.
Yayın tarihi: 03.03.2005
415
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.