Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Fobi deyip geçmeyin

Fobi deyip geçmeyin

Prof. Dr. Fatih Karaaslan, birçok insanın hayatını olumsuz yönde etkileyen fobilerin tedavi edilmediğinde bir ömür boyu devam edebileceğini söyledi.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Karaaslan, fobinin gerçekte korkulmayacak bir olaya ya da bir objeye karşı duyulan korku olarak tanımlandığını, fobisi olan insanların korkularının aşırı ya da anlamsız olduğunu bilmesine karşın bunu engelleyemediğini, mantıksal olarak korkularının önüne geçemediğini belirtti.

Görülme sıklığı yüzde 10'dan fazla
Fobilerin toplumda görülme sıklığının kesin olarak tespit edilemediğini ancak yüzde 10'dan daha yüksek oranda görüldüğünün tahmin edildiğini ifade eden Prof. Dr. Karaaslan, "Gerçek nedeni bilinmemekle birlikte fobilerin oluşumunda genetik-biyolojik ve özellikle ilk gelişim dönemlerinde yaşanan bazı psikolojik olayların etkili olduğu tahmin ediliyor" dedi.

Fobilerin, agorafobi, sosyal fobi ve özgül fobi olmak üzere üç başlık altında incelenebileceğini bildiren Prof. Dr. Karaaslan, şunları kaydetti:

"Agorafobi yalnız başına kalmaktan, yalnız sokağa çıkmaktan, kalabalık yerlere girmekten duyulan korku, sosyal fobi, sosyal ortamlarda başkaları tarafından inceleme altında tutulduğunu düşünme, performans gösterilmesi gereken durumlarda eleştirilme ya da küçük düşme korkusu olarak tanımlanabilir. Özgül fobiler ise belirli nesneler veya durumlardan anormal korku duymadır. Bu özgül durumlar ve nesnelerle karşılaşılmadığında hastada rahatsızlık belirtisi olmaz."

Karaaslan, insanların, fobileri olan durum, nesne ya da aktiviteyle karşılaştıklarında yüz kızarması, terleme, titreme, nefes darlığı ve bulanık görme gibi rahatsızlıklar yaşayabileceğini söyledi.
Yayın tarihi: 04.02.2006
478
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.