Magazin

Fitness fakirin işiydi

Fitness fakirin işiydi

Fitness çılgınlığı 1930'larda Britanya'da yaşandı. Ama insanlar kiloları ve hımbıllık yüzünden değil, fakirlikten egzersiz yapıyordu!

Diyete başla, yoga yap, işten eve yürü, yüzünü gerdir... Tarihin hiçbir döneminde, hiçbir sağlıklı görünmek için böyle baskı altında kalmamıştı... diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

Milyonlarca dolarlık 'fitness' endüstrisinin kökenleri çok daha eskiye dayanıyor. Bilinen ilk fitness çılgınlığı, 1930'lu yıllarda Britanya'da yaşanmıştı. Üstelik bu çılgınlığın kökeninde, obezite ve hareketsiz yaşam değil, fakirlik vardı.

1. Dünya Savaşı sırasında, Britanyalı komutanlar askere alınan gençlerin vücutça güçsüzlüğü karşısında dehşete düştü. Dönemin kayıtlarına göre yeni askerlerin yüzde 40'ı, değil savaşacak ayakta zor duracak durumdaydı. 1930'lu yıllara 'anemik' bir toplum olarak giren Britanyalılar, 1939 yılında, benzerine ancak günümüzde rastlanan 'şekilli beden' arzusunu yansıtmaya başladı.

Bu akımın pek çok gerekçesi vardı. Ama hiçbiri Mollie Bagot Stack kadar etkili olmadı. Stack 1930 yılında 'Britanya Kadın Sağlık ve Güzellik Grubu'nu kurdu. Stack'ın her yaş ve yeteneğe uygun egzersiz programları, uzman doktorlar tarafından büyük halk gösterimleriyle öğretiliyordu. Bunlardan ilki Hyde Park'ta 160 bin grup üyesinin katılımıyla gerçekleşmişti!

Bagot Stack, 1920'li yıllarda Britanya'daki Manchester kentine taşındığında zaten egzersizle ilgileniyordu. Burada değirmenlerde çalışan kadınları görüp sistemli egzersiz programıyla yorucu bir günden kâr sağlamanın mümkün olacağını kavradı. Ayrıca Himalayalara yaptığı bir gezide Hintli kadınların yoga sayesinde edindikleri güzel duruş dikkatini çekmiş, egzersizlerine yoga teknikleri de eklemişti. 90 yaşındaki Prunella Stack, annesinin başlattığı akım için; "Çok gerekliydi. Popüler, ucuz ve herkesin katılabileceği başka bir şey yoktu" diyor.

Egzersiz çılgınlığı, Avrupa'nın yeniden silaha sarılmaya başlaması ve savaş tehditinin yine ortaya çıkmasıyla hız kazandı. Sonunda 1937 yılında Britanya hükümeti Kadın Grubu'nun başlattığı hareketi alıp ulusal bir kampanya haline getirdi. Annesinden bayrağı devralan Prunella kampanyayı idare etmek üzere seçildi. Görevi fiziksel egzersizin ulusal önemini vurgulamaktı.

Kadın hareketi olarak başlayan form tutma çılgınlığı, aslında başka grup ve hareketlerin de desteğiyle başarıya ulaştı. Erkek ve kız izci hareketleri açık hava sporlarına dikkat çekerken, bu gruplara yapılan üyelik daha 1920'lerde 1 milyonu geçiyordu. Ardından 20 yıl içinde kemikleri sayılan Britanyalılar, 'fitnes tutkunları'na dönüştü.

Sinemanın desteği büyük
Bu aktivitelerin en önemli propaganda araçlarından biri de sinema oldu. 1920'lerde sinema izleyicisinin dörtte üçünü kadınlar oluşturuyordu. 'Eve's Film Review' adı verilen bir organizasyon kapsamında moda, güzellik ya da kadın sporları gibi konularda 10'ar dakikalık filmler gösterilmeye başlandı.

Bu filmlerin arşivlendiği kurumdan Jenny Hammerton, "1920'lerde savaş yüzünden ortada erkek kalmadı. Birçok film vücut güzelliğiyle ilgiliydi. Kadınları bir erkeği elde etmek için en iyi şekilde görünmeleri konusunda teşvik eden filmlerdi" diyor. Ama savaşla birlikte alevlenen jimnastik akımı, 1950'li yıllardan sonra değişmeye başladı.

Artık okullarda dans ve hafif hareketler yerine voleybol ve hokey gibi sporlara yönelim vardı. Bu yönelim birçok kadını egzersizden soğuttu. Bu soğukluk ancak 1980'lerde aerobik çılgınlığıyla son buldu.
(Radikal)
Yayın tarihi: 17.02.2005
492
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.