Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Fındık, vücudu zinde tutuyor

Fındık, vücudu zinde tutuyor

Çinko mineralleri içeren fındığın vücudu zinde tuttuğu, cildi güzelleştirip, göz, böbrek, saçlara iyi geldiği açıklandı.

Konya Selçuk Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Dr. Mehmet Akbulut, fındığı her yaştaki insanın tüketmesi gerektiğini belirtti. Fındığın hem sağlıklı hem de dinamik olmak için yenilmesi gereken bir gıda olduğunu söyleyen Dr. Akbulut, "Fındığın faydaları çok fazladır. Böbrekleri düzenli çalıştırır. Yaraları iyileştirir. Görmeyi keskinleştirir. Kadınların ağrılarını dindirir. Kısırlığa karşı da etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle sonbahar ve kış aylarında sıkça görülen gribal enfeksiyonlara karşı akyuvar ve antikorların oluşmasını sağlayan çinkonun bol miktarda alınması gerekir" dedi.

Cildin güzelliği için çinko minerali bulunan gıdaların alınması gerektiğine dikkat çeken Dr. Akbulut, "Ayrıca fındıktaki A vitamininin mikrop öldürücü etkisi nedeniyle vücuttaki sivilciler yok olur. Tırnakları sertleştirmesinin yanı sıra saçları da kuvvetlendirir. Bu nedenlerle günde en az 5 fındık yenmeli" diye konuştu.
(DHA)
457
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.