Magazin

Film denetiminde psikolog dönemi

Film denetiminde psikolog dönemi

Hükümet, sinema filmlerine parasal destek sağlamayı da içeren sinema yasa tasarısını TBMM'ye gönderdi. Düzenleme, sinema filmlerine ilişkin kuralları düzenleyen ilk yasa olma özelliğini taşıyor.

Sinema yasa tasarının gerekçesinde, 'Başlı başına sinema alanına ilişkin hükümler içeren yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulduğu' belirtildi. Sinema filmlerine proje, yapım ve yapım sonrası destekleri ve bazı yasakları içeren tasarı, özetle şu hükümleri içeriyor:
 • Tasarı ile sinema sektörünün güçlendirilmesi, desteklenmesi, kayıt ve tescile esas olacak şekilde filmlerin değerlendirilmesi ve sınıflandırılması sağlanacak.

 • Sinema filmlerin değerlendirilmesi ve sınıflandırılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Değerlendirme Kurulu oluşturulacak. Kurulda, içişleri, Dışişleri ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın temsilcilerinin yanısıra sosyolog, psikolog ve çocuk gelişim uzmanı da bulunacak. Kurul dokuz kişiden oluşacak.

 • Bakanlık, insan onurunun, kamu düzeninin, genel ahlakın, çocukların ve gençlerin ruh sağlığının korunması amacıyla, şiddet, pornografi ve insan onuru ile bağdaşmayan,görüntü ve etkiler içeren filmleri değerlendirmek için kurulu toplantıya çağırabilecek.

 • Değerlendirme sınıflandırma sonucunda uygun bulunmayan filmler, ticari dolaşıma ve gösterime sunulamayacak. Filmlerin, bu değerlendirme sonucunu gösterir işaret ve ibareleri gösterme zorunluluğu olacak. Bunlara yer verilmemesi durumunda, 10 milyar TL'den 50 milyar TL'ye kadar para cezası verilebilecek.

 • Sinema sanatına ilişkin temel yaklaşımların, sektörel eğilim ve yönelimlerin araştırılması ve etkin bir iletişim kurulması amacıyla, bakanlık bünyesinde bir Danışma Kurulu oluşturulacak. Kurul, yılda bir kez toplanacak ve tavsiye niteliğinde kararlar alacak.

 • Bakanlık, filmlerin desteklenmesi için yeni bir yapı oluşturuyor. Buna göre, destekleme başvurusunda bulunan projeleri değerlendirmek ve desteklenecek olanları belirlemek üzere bakanlık bünyesinde Destekleme Kurulu oluşturulacak. Destekleme, proje, yapım ve yapım sonrası olmak üzere üç şekilde gerçekleştirilecek.

 • Destekleme Kurulu, başlangıçta, her yıl sinema filmlerinin desteklenmesi amacıyla kaynak ayıracak. Bu kaynağın, hangi destekleme biçimlerinde olacağı her yıl yeniden açıklancak. Destekleme, bakanlıkça sağlanan doğrudan destek şeklinde olabileceği gibi banka ve finans kuruluşlarından sağlanan kredilerin ana parası dışında kalan diğer ödemelerin bakanlıkça karşılanması şeklinde de yapılabilecek.

 • Yapım destekleri ancak geri ödemeli olarak sağlanacak. Ancak, belgesel, canlandırma ve kısa filmler için geri ödemesiz destek sağlanabilecek. Geri ödemeli yapım desteği olarak sağlanan destekler, yapım maliyeti karşılandıktan sonra elde edilen gelirlerden geri ödenecek.

 • (Hürriyet)
  Yayın tarihi: 07.07.2004
  365
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.