Magazin

Fidan dikmenin tam zamanı

Fidan dikmenin tam zamanı

Kış aylarının oldukça yumuşak seyretmesi nedeniyle bugünlerde dikilecek fidanın, baharda dikilecek fidanlara göre en az 1 yıl gibi büyük bir gelişim avantajına sahip olduğunu bildirildi.

Konya Tarım İl Müdürü Doğan Çiftkat, ılık ve yağışlı geçen kış mevsiminin fidan dikmek için bulunmaz fırsat olduğunu belirterek, bahçesini ve çevresini yeşillendirmek isteyen herkese, bu fırsattan yararlanarak Şubat ayının 15`ine kadar fidan dikmeleri çağrısı yaptıklarını söyledi.

Doğu Anadolu Bölgesi dışında, tüm yurtta fidan dikmek için en iyi dönemin güz ve kış ayları olduğunu kaydeden Çiftkat, "Fidanların (Cemre) toprağa düşmeden önce ekilmesi, fidanın hem sağlıklı olarak kök salması hem de iyi bir gelişim gösterebilmesi için şarttır" dedi. En geç Şubat ayının 15`ine kadar yapılacak dikimlerde don olayı yaşanmamasının kış aylarında fidan dikmek için uyulması gereken tek kural olduğunu vurgulayan Çiftkat, şunları söyledi:

"Güz ve kış aylarında belli derinliklerde açılacak çukurlar, fidanın çeşidine göre, birkaç günden bir haftaya kadar açık bekletildikten sonra, uygun sıcaklık yakalandığında fidan dikim işlemi gerçekleştirilir. Üzerine yağan kar ve yağmur nedeniyle toprak sıkışır ve kökün toprak içinde gelişmesi için uygun biyolojik ortam sağlanmış olur. Bu dönemde dikilen meyve fidanları aynı yıl ürün verebilir. Baharda dikilen fidan ise meyveyi ancak, bir sonra verebilir. Bu, fidandan bir yıl kazanmak anlamına geliyor."

HEM YEŞİLLİK HEM KAZANÇ
Fidanların ekilmesinde toprağa göre fidan seçiminin de büyük önem taşıdığını kaydeden Çiftkat, "Bu bir uzmanlık işidir. 40 yıldır çiftçilik de yapsanız, doğru fidanı seçemediğiniz zaman tüm emekleriniz boşa gider. Bu nedenle fidan dikeceklerin mutlaka Tarım İlMüdürlükleri`nden yardım almaları gerekir" diye konuştu.

Çevreyi yeşillendirmede sadece çam ya da çınar gibi ormansı ağaçların düşünülmemesi gerektiğini, kendilerine müracaat eden vatandaşlara, hem yeşillik hem de verdiği meyveyle ekonomik katkı da sağlayan meyve fidanları dikmelerini önerdiklerini vurgulayan Çiftkat, şunları kaydetti:

"Bahçelerine fidan dikmek isteyenlere en çok önerdiğimiz ağaç türü M-9 tipi yüksek gen teknolojisiyle üretilmiş ithal bodur elma fidanları. Bu fidanlar en geç bir yıl içinde ürün veren ve bir ağacı bile, birkaç ailenin bir yıllık elma ihtiyacını karşılayan fidanlardır. Fidan dikmeye ilgi duyan vatandaşlarımız, elmanın yanındayine bodur tipi kayısı, erik, elma, badem ve şeftali fidanları da dikebilirler."
(AA)
Yayın tarihi: 25.01.2003
436
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.