Magazin

Fener ve Balat'ta sazlı sözlü start

Fener ve Balat'ta sazlı sözlü start

Balat ve Fener semtlerinin tarihi dokusunun korunarak ekonomik yaşamın canlandırılmasını hedefleyen 'Fener-Balat Rehabilitasyon Projesi', dün AB bayrakları ile süslenen Kiraçhane Sokağı'nda sazlı sözlü şölenle start aldı.

Avrupa Komisyonu'nca desteklenen projenin startında AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Hansjörg Kretschmer, Fener ve Balat semtlerinin kültürel bir miras olduğunu ve korunması gerektiğini kaydetti. 200 evin restorasyonunun yapılacağını, semtte kurulacak sosyal merkezin ve çocuklara sağlık ve eğitim konusunda hizmet vereceğini belirten Kretschmer, 2006 yılında tamamlanacak projenin yaklaşık 100 kişiye de iş imkanı sağlayacağını söyledi.

Fatih Belediye Başkanı Eşref Albayrak da, projenin diğer ilçelere örnek olacağını ifade ederek, ''Biz yüzakı ile bitirirsek, rafa kaldırılan diğer koruma amaçlı projeler de işlerlik kazanacak. Proje için bin 267 binanın tespit edildi. Ancak Avrupa Komisyonu'ndan sağlanan 7 milyon Euroluk yardımla şimdilik 200 ev restore edilecek''dedi. Daha sonra semt sakinleri davul zurna eşliğinde folklor oynadı. Semtte ayrıca Abdullah Sert'in fotoğraflarının yer aldığı bir sergi açıldı.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 16.06.2003
373
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.