Magazin

Fakirin beli daha çok ağrıyor

Fakirin beli daha çok ağrıyor

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Baktır, alt sosyo-ekonomik sınıftaki kişilerde bel ağrılarının daha çok görüldüğünü bildirdi.

Prof. Dr. Baktır, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, belde, dinamik ve statik olmak üzere 2 tür yapı bulunduğunu, statik yapıları,kemikler, diskler ve bağlar, dinamik yapıları ise adalelerin oluşturduğunu söyledi. Bel ağrılarının uzun yol şoförleri ve fiziki güç gerektirecek işlerde çalışan kişilerde daha çok görüldüğünü belirten Baktır, şöyle devam etti:

''Dinamik yapıların güçlendirilmesi, statik yapılara binen yükü hafifletir. Adaleler ne kadar zayıf olursa bel kemiklerine binen yük okadar ağır olur. Bunun sonucu olarak da belde çökmeler oluşur. Ne yazık ki alt sosyo-ekonomik sınıftaki kişilerde bel ağrıları daha çok görülüyor.

Fiziki güç gerektirecek işlerde çalışan bu kişiler, spor yapmadıkları için adaleleri gelişmiyor, bel, kalça ve diz eklemlerine binen yük artıyor. Adaleler bu yükü karşılayamadığı için de bel ağrıları ortaya çıkıyor. Bu, yaşamın ikinci yarısında yani 40 yaş ve üstündeki kişilerde kireçlenmelere neden oluyor. Uzun yol şoförleri ise 2-3 saatten fazla aynı pozisyonda araç kullandıkları için belin esnekliği kayboluyor ve bel kavsinin şekli bozuluyor.''

Prof. Dr. Baktır, adaleleri yeterince güçlü olan kişilerin 40-50 kilogramlık bir yükü uzun süre taşıyabileceklerini, zayıf olanlarda ise adale yırtılmaları, lif kopmaları ve tendon yaralanmalarının çok sık görüldüğünü kaydetti.
(AA)
Yayın tarihi: 06.03.2003
321
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.