Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Fahrenheit 9/11'den rekor üstüne rekor

'Fahrenheit 9/11'den rekor üstüne rekor

Michael Moore'un 'Fahrenheit 9/11' belgeseli sadece ABD gösteriminde 100 milyon dolarlık bir hasılatı aşarak belgesel filmler arasında bir rekora daha imza attı.

11 Eylül saldırıları sonrası izlediği politikalardan dolayı ABD Başkanı George Bush'a sert eleştiriler yönelten filmin hasılatı bu hafta sonu elde ettiği 5 milyon dolarlık gelirle birlikte 103.35 milyon dolara yükseldi.

Pazar günü yaptığı bir açıklamada, Beyaz Saray'ın son üç yıldır ABD halkına gerçeklerin tamamını söylemediğini söyleyen Moore, insanların gerçekleri görmek için sinemalara koştuğunu ve ülkede büyük ihtiyaç duyulan önemli konuları tartışmaya başladıklarını ifade etti.

Moore'un cici hasılatı!
Bundan önceki en fazla hasılat yapan belgesel film de 21.6 milyon dolarla yine Moore'a ait olan Oscar Ödüllü 'Benim Cici Silahım'dı (Bowling for Columbine). Ancak önceki filmi söz konusu hasılatı gösterimde kaldığı dokuz ay içinde yaparken, 'Fahrenheit 9/11' gösterime girdiği ilk hafta sonunda 23.9 milyon dolarlık bir hasılat gerçekleştirdi.

'Fahrenheit 9/11' filmi 2 Kasım'da Başkanlık seçimlerinin yapılacağı ABD'de Irak işgali konusunda tam anlamıyla siyasal bir kutuplaşmaya yol açarken, 'Control Room' ve 'Outfoxed' gibi yeni siyasi belgesellerin de daha fazla izleyici ile buluşması konusunda teşvik edici bir etki yaptı.

Oscar'a koşuyor
Şimdiden Oscar Ödülleri için en büyük aday olarak gösterilen ve bu ödüller için sadece Mel Gibson'ın 'Tutku: İsa'nın Çilesi' (The Passion of Christ) isimli filmiyle yarışacağı tahminleri yapılan 'Fahrenheit 9/11', gösterime henüz girmeden katıldığı bu yılki Cannes Fim Festivali'nde en büyük ödül olan Altın Palmiye ödülüne layık görülmüştü.
509
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.