Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Evlilik iki tarafı da mutlu ediyor

Evlilik iki tarafı da mutlu ediyor

Evliliğin hem kadını hem de erkeği mutlu ettiği bildirildi. Elde edilen sonucun, evliliğin kadınlarda stresi artırdığı yolundaki 1970`lerde yapılan ve genel kabul gören araştırmalardan hayli farklı olduğuna dikkat çekildi.

La Trobe üniversitesinden Avustralyalı bilim adamı David de Vaus, Avustralya`da 1996`da yapılan akıl sağlığı araştırmasında yer alan 10 bin 641 yetişkinle ilgili verileri inceledi. De Vaus, araştırma sonunda evli ve erkeklerdeki stres düzeyinin aynı olduğunu, kadın ve erkeklerin yüzde 13 kadarının stres çektiğini saptadığını söyledi.

De Vaus, her 4 kadın ve erkekten 1`inin bekarken mutsuz olduklarının ortaya çıktığını da belirtti. Araştırmada, çocuklu evli kadınların akıl sağlığı hastalıklarına yakalanma olasılığının da daha az olduğu belirlendi. De Vaus araştırmada, erkeklerde akıl sağlığı problemlerinin alkol ve uyuşturucu alımına bağlı olarak ortaya çıktığı gerçeğinin göz önüne alındığını, 1970`lerdeki araştırmalarınsa bunun üzerinde durmadığını söyledi.

Önceki araştırmalarda erkeklerin evlilikten kadınlara oranla daha çok yarar sağladıkları, evliliğin kadınları "deli ettiği" belirtilmişti.
297
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.