Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Eurimages'dan Türk sinemasına destek

Eurimages'dan Türk sinemasına destek

Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren Eurimages, Türk yönetmen, yapımcı ve dağıtım şirketlerine toplam 214 bin euro maddi destek sağlayacak.

Eurimages Türkiye temsilcisi Faruk Günaltay, Atina'da yapılan toplantılarda Türk yönetmen ve yapımcıların katkılarıyla oluşacak üç ortak yapım film için maddi destek kararı çıktığını söyledi.

Eurimages, yönetmen Reis Çelik'in Türk-Alman ortak yapımı belgeselfilmi için 75 bin euro, yönetmen Jale Onanç'ın Türk-Yunan ortak yapımıdrama filmi için 46 bin euro, yapımcı
Atilla Yücel'in Türk-Bulgar ortak yapımı filmi için ise 54 bin euro maddi destek sağlayacak.
Avrupa sinemasını destekleme kurumu ayrıca, Türkiye'de altı sinema dağıtım şirketine toplam 39 bin euro maddi yardım yapacak.

Amerikan Hollywood sinemasına karşı Avrupa sinema sanayini korumakve güçlendirmek amacıyla 1988 yılında kurulan Eurimages, iki ay önce yaptığı toplantılarda da Türk sinemasına 534 bin euro tutarında maddi destek sağlamıştı.
403
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.